LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ LINKI ARCHIWUM CKiB

  18 marca w Brusach  Dzień Jedności Kaszubów

Każdego roku, Kaszubi obchodzą  Dzień Jedności Kaszubów – na pamiątkę ich pierwszej wzmianki w bulli Papieża Grzegorza IX z roku 1238.
              W tym roku święto Kaszubów odbędzie się w Brusach, w niedzielę,  18 marca. Rozpocznie się o godz. 11.00 mszą św. w kościele parafialnym p.w. Wszystkich Świętych. Następnie ulicami Brus przejdziemy pod pomnik Jana Karnowskiego, gdzie w hołdzie wielkiemu regionaliście złożymy kwiaty. 
             Druga część uroczystości odbędzie się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II –tam zapraszamy na bicie rekordu w grze na akordeonie oraz na turniej gry w kaszubską Baśkę, występy artystyczne i kiermasz twórców ludowych. Dzień Jedności Kaszubów pozwoli na zapoznanie z dwiema ekspozycjami – o Annie Łajming i Janie Karnowskim. Tego dnia będziemy mogli zobaczyć wystawę akordeonów Pawła Nowaka. Goście dorocznego święta skorzystają z darmowych usług firm kosmetycznych, wykonujących makijaż w kaszubskich barwach. Wielbiciele regionalnego ubioru również znajdą coś dla siebie podczas pokazu mody kaszubskiej, natomiast smakosze lokalnych potraw będą mieli okazję do skosztowania kaszubskiego jadła. Nie zabraknie również konkursów z okolicznościowymi żółto – czarnymi nagrodami.
              Organizatorami tegorocznego Dnia Jedności Kaszubów są:  Gmina Brusy, Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie Oddział w Brusach, Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego, zaś współorganizatorem jest Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego.
             Patronat honorowy nad uroczystością objęli: Wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wojewoda Pomorski Ryszard Stachurski, natomiast patronat medialny: TVP Gdańsk, Radio Kaszëbë, Dziennik Bałtycki i portal internetowy naszemiasto.pl. Zapraszamy wszystkich akordeonistów do udziału w Dniu Jedności Kaszubów – w celu zgłoszenia,  prosimy o wcześniejszy kontakt z Panem Mirosławem Stoltmann
z Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach – pod numerem tel. 52 396 93 31 lub tel. kom.505 734 325.
Jednoczmy się w Brusach. Serdecznie zapraszam wszystkich Kaszubów i sympatyków kultury kaszubskiej do Brus. Zapewniam, że zabawa podczas Dnia Jedności Kaszubów dorówna atmosferze IX Zjazdu Kaszubów, który odbył się w Brusach 28 lipca 2007 roku – zachęca Burmistrz Brus Witold Ossowski.

 

nuty Kòséder

nuty Marëszka

regulamin gry "Baśka"

powrót do opisu ...

       
 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011