LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

W 2019 roku Miasto i Gmina Brusy obchodzi XV rocznicę nadania patronatu bł. ks. Józefa Jankowskiego. Z tej okazji Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego zorganizowało 18 maja br. wyjazd do Oświęcimia, Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej i Krakowa. Wyjazd zorganizowany został w maju – miesiącu, w którym doszło do aresztowania błogosławionego oraz w dzień urodzin Świętego Jana Pawła II.

Kilka minut po godzinie 8.00 w Oświęcimiu przekroczyliśmy bramę niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Auchwitz I z napisem ponad głowami „ARBEJT  MACHT  FREI”. Praca czyni wolnym, bo tak brzmi tłumaczenie, to niemiecki slogan wywiedziony z rozpowszechnionego w tradycji protestanckiej cytatu z Ewangelii Jana.

Pierwszy główny obóz macierzysty KL Auchwitz I powstał na terenie opuszczonych austriackich i polskich koszar artyleryjskich, w dwudziestu dwu ceglanych budynkach jedno i dwupiętrowych, otoczonych dużym murem i drutami kolczastymi. W bloku numer 13 wśród wielu fotografii odnaleźliśmy zdjęcie naszego patrona błogosławionego księdza Józefa Jankowskiego z numerem obozowym 16895, do którego skierowaliśmy nasze modlitwy i zapaliliśmy znicze.

Następnie przejechaliśmy autobusem do Brzezinki i zwiedziliśmy najważniejszych obiekty poobozowe w drugim obozie KL Auschwitz II-Birkenau: baraki więźniarskie, rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów.


Kolejnym punktem programu były Wadowice, gdzie odwiedziliśmy Bazylikę Ofiarowania NMP znajdującą się w centrum Wadowic. Przed bazyliką na Placu Jana Pawła II mogliśmy posłuchać m.in. Mietka Szcześniaka przygotowującego się do koncertu papieskiego w dniu urodzin papieża.

Zwiedziliśmy również Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach – muzeum w domu rodzinnym papieża Jana Pawła II dokumentujące życie i działalność kapłańską, a także związki papieża z Wadowicami.


Realizując kolejny punkt wycieczki jadąc w kierunku Kalwarii Zebrzydowskiej zobaczyliśmy Collegium Marianum w Kleczy Dolnej pod Wadowicami, zwane popularnie z racji na swoje położenie Kopcem. W tym gimnazjum uczył się i zdawał maturę błogosławiony ksiądz Józef.

W Kalwarii Zebrzydowskiej uczestniczyliśmy w nabożeństwie majowym oraz Mszy Świętej. W drodze powrotnej dzięki uprzejmości kierowców, gdyż nie było tego w programie; udało się zwiedzić Kraków. Wieczorny spacer pod Wawelem, po krakowskim rynku przy Sukiennicach i bazylice Mariackiej zakończyliśmy na Franciszkańskiej 3, gdzie pod oknem papieskim zaśpiewaliśmy Barkę.


Następnie autokarem udaliśmy się w drogę powrotną do Brus.


 

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011