LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

W dniu 28 marca  b.r. w Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem przewodnim poruszony na spotkaniu była treść książki „Judasz” Amosa Oza.

 

Uczestnicy podjęli żywą dyskusje na tematy żydowskie, uznali że Judasz jest autorskim bestselerem i „Judasz” jest to dla nich najciekawszą powieścią autora. Wszyscy podobnie stwierdzili, że autor ciekawie przedstawił obraz Jerozolimy lat 50-tych XX wieku.

 

Amos Oz to izraelski pisarz urodzony w 1939 r., eseista i publicysta tworzący w języku hebrajskim, studiował historię literatury i filozofię na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Brał udział w arabsko-izraelskich wojnach: sześciodniowej (w walkach na półwyspie Synaj) i w wojnie Jom Kipur. Debiutował tomem opowiadań Tam, gdzie wyją szakale w1965 roku, w następnych latach ukazywały się inne jego utwory – powieści, zbiory opowiadań, eseje literackie oraz polityczne. Jest uważany za najwybitniejszego żyjącego pisarza izraelskiego. Od kilku lat wymieniany jest jako jeden z głównych faworytów do otrzymania literackiej Nagrody Nobla. W 2013 r. Amos Oz otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. W tym samym roku otrzymał również Nagrodę Franza Kafki.. „Judasz” to ostatnia, najnowsza, powieść Amosa Oza. Zmarł 28 grudnia 2018 r.

 

Książka porusza sprawy pozostające w kręgu zainteresowań pisarza już od wielu lat. Bohaterem uczynił autor młodego Żyda z Hajfy studiującego historię i religioznawstwo na jerozolimskim uniwersytecie. Szmuel Asz po osobistych rozczarowaniach porzuca studia i odpowiada na „ofertę relacji osobistej”, tzn. podejmuje pracę jako osoba do towarzystwa starego schorowanego człowieka Gerszoma Walda. W domu Walda – a właściwie w domu jego synowej Atalii Abrabanel, pozostaje przez cztery miesiące, które stanowią jakby cezurę wewnętrzną jego egzystencji. Wyciszony, wycofany z życia zastanawia się nad sobą, swoimi wyborami, swoją pracą, sytuacją państwa żydowskiego, wojną, miłością, by ostatecznie opuścić Jerozolimę pogodzony z własną sytuacją życiową i z samym sobą.

 

Oprócz tematów zw. z historią Żydów, każdy z uczestników opowiedział o ostatnio przeczytanej przez siebie książce. Po krótce zostały omówione książki z cyklu: Dziedzictwo rodu Poldarków autorstwa Winstona Grahama, Mengele Johna Ware i Gerarlda Posnera oraz Dom na skraju nocy Catherine Banner. Dużo miejsca poświęcono książce Doroty Kani, Jerzego Targalskiego i Macieja Maroszy Resortowe dzieci, która szybko znalazła się na szczytach list bestsellerów.

 

Zachęcamy wszystkich do czytania książek będących nie tylko na listach bestsellerów ale wracania do książek dzieciństwa. Warto!

Następne spotkanie już 24 kwietnia.

 
 


 

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011