LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

Zespół folklorystyczny „La Farandole de Courtepin” jest bardzo aktywny w ciągu roku i bierze udział w licznych wydarzeniach w Szwajcarii i zagranicą. W Szwajcarii angażuje się w życie społeczne swojego rodzinnego miasta i prowadzi takie działania jak organizowanie imprez miejskich, nauka tańca dla nastolatków czy pokazy dla dzieci.

Każdego roku bierze udział w festiwalach folklorystycznych na całym świecie, od małych imprez w sąsiednich krajach po słynne wydarzenia za granicą. Za granicą „La Farandole de Courtepin” działa jako ambasador Szwajcarii, aby dzielić się swoimi tradycjami i kulturą. „La Farandole de Courtepin” składa się z młodych tancerzy i muzyków pochodzących z regionu Fribourg w południowej Szwajcarii. Średni wiek jest członków zespołu to 23 lata, struktura organizacyjna zespołu to około trzydziestu tancerzy, orkiestra dęta składająca się z 10 muzyków a także muzycy grający na Alphorn, poczet sztandarowy oraz chór. Alphorn to alpejska trąbita podobna do kaszubskiej bazuny.

Zespół „La Farandole” został założony w Courtepin w 1938 roku przez panią Hermine Renz. Początkowo był przeznaczony dla młodych dziewcząt ze szkoły ekonomii domowej, które uczyły się, jak zrobić tradycyjny strój. Potem mężczyźni dołączyli do grupy i zaczęto uczyć się popularnych tańców. W 1950 roku "La Farandole" wziął udział w pierwszym festiwalu za granicą w Nicei we Francji.

Wartościami młodzieżowej grupy jest otwartość, dzielenie się, zaangażowanie, szacunek dla tradycji i innowacji. Grupa jest członkiem CIOFF Szwajcaria co świadczy o jego jakości. Grupa taneczna nosi dwa rodzaje strojów; strój z regionu Fryburg i zupełnie nowy, tradycyjny strój stworzony w 2005 roku.

Główny kostium  ilustruje tradycję dwujęzyczną regionu. Strój damski to długa sukienka z fartuszkiem, rękawiczki, a nakrycie głowy z haftowanej wstążki zwane „liron”, typowe dla francuskiej części regionu. Mężczyźni noszą półdługie czarne spodnie, czerwone marynarki i białe koszule z bufiastymi rękawami, charakterystycznymi dla niemieckiej części regionu.

Drugim kostiumem, La Farandole to strój „La Gruyère” z górzystego regionu na południu Fryburga. Kobiety noszą suknie „Dzaquillon” i słomkowy kapelusz. Mężczyźni noszą "Brezon", kostium pasterzy to jest taki rodzaj kurtki z krótkimi rękawami ozdobione szarotką i niebieskimi spodniami z dużym, haftowanym paskiem. Trzeci kostium, zwany "Rzemieślnikiem" to kostium stworzony na scenę, został zaprojektowany z wzorców historycznych. Sukienka damska odzwierciedla tradycje; pasiasta suknia, sznurowany gorset i bluzka z okrągłym kołnierzykiem. Chłopcy noszą słynne bufiaste spodnie oraz płaszcz wykonany z lnu i bawełny.

Kapela zespołu składa się z 10 do 12 muzyków. Większość z nich to studenci kantonalnego konserwatorium muzycznego we Fryburga. Instrumentarium kapeli to: klarnety, trąbki, kornety, rogi, puzony, barytony, bas i perkusja. W swoim składzie zespół ma trzy alforny. Alphorn to typowy instrument Szwajcarii i składa się z długiego rogu wykonanego ze świerku. Wydaje dźwięk który można usłyszeć z dużych odległości jakby echo w dolinach. Farandole był oficjalnie delegowany przez władze Szwajcarii do udziału w międzynarodowych festiwalach w takich krajach jak Grecja, Turcja, Rumunia, Kanada, Makau - wschodnie wybrzeże Chin, Korea Południowa, Stany Zjednoczone i Portoryko.


 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011