LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

Od początku powstania Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach w placówce działają grupy tańca ludowego i narodowego. W celu wyodrębnienia tożsamości zespołu stworzono logo i od tego dnia dzieci i młodzież funkcjonują pod nazwą Zespół Pieśni i Tańca „Krëbane”.

W zespole funkcjonuje osiem grup: Krebanulczi, Małe Dzotczi, Dzotczi, Purtki, Gwiżdże, Młodzi Krëbane, najstarsza grupa Krëbane oraz grupa tańca narodowego. W repertuarze zespołu są przede wszystkim tańce kaszubskie oraz suity: spiska, lubelska, rzeszowska i od zeszłego roku śląska.

Od ośmiu lat grupami miłośników folkloru kaszubskiego wzorowo i mądrze koordynuje Katarzyna Kamrowska. Pieśni kaszubskich uczestnicy uczą się na zajęciach wokalnych prowadzonych przez Mariana Wiśniewskiego. Członkowie wszystkich grup wspomagani są przez muzyków z kapeli kaszubskiej prowadzonej przez Mirosława Stoltmanna.

Ponad dwieście śpiewaków i tancerzy! Koncertują. Wojażują. Reprezentują gminę Brusy i Polskę podczas przeglądów zespołów ludowych oraz międzynarodowych festiwali. Przede wszystkim zaś ciężko pracują. Cierpliwie rozbudowują swój repertuar. Komponują. Układają piosenki. Szukają starych, kaszubskich pieśni. Inspirują. Zachwycają. Dużym osiągnięciem jest udział w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru m. in. w Rumuni, Bułgarii, Sycylii, Słowacji, Macedonii i innych krajach europejskich.

Jest jeszcze sporo do zrobienia ale to co reprezentują młodzi bruszanie zasługuje na szacunek i wyrazy uznania. 

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011