LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

We wtorek 26 lutego 2019 r. miłośnicy literatury faktu mogli porozmawiać w Dyskusyjnym Klubie Książki w Brusach na temat powojennych rozliczeń wojennych i książce Ronena Stainke „Fritz Bauer. Auschwitz przed sądem”.  

Minęło już ponad siedemdziesiąt lat od zakończenia II wojny światowej temat powojennych rozliczeń jest wciąż żywy. Przez cały czas żyją jeszcze osoby, które zostały skrzywdzone podczas wojny oraz takie które żyją, a  nie poniosły żadnych konsekwencji.

Książka opowiada o Fritzu Bauerze, który nigdy nie zapomniał o krzywdach jakie wyrządzono podczas wojny. Stał się symbolem pamięci, nastawionej na sprawiedliwość, czasem nawet wbrew przepisom prawnym. Jego historia to opowieść o uporczywym poszukiwaniu winnych zbrodni. Nie w kontekście zemsty, lecz uczciwej odpłaty. Fritz Bauer był Żydem. W latach trzydziestych był prześladowany przez reżim hitlerowski, a później cudem uniknął zagłady w Holocauście. Jednak przeżył trudny czas wojny i udało mu się mu zbiec z terytorium III Rzeszy.

Zdaniem członków bruskiego DKK autor, Ronen Steinke, spisał interesujący życiorys Bauera. Książka opowiada o młodości i karierze prawniczej bohatera. Steinke opisuje jak duży wpływ na kształtowanie niemieckiego systemu prawnego wywarł Bauer. Steinke w swej książce omawia głośne procesy, w które był zaangażowany Bauer. Uważamy, że książka jest wartościowa i warto ją przeczytać.


 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011