Śpiewanie kolęd jest dziś niestety tradycją zanikającą. Częściej kolęd i pastorałek słuchamy z płyt CD i w telewizji przy okazji różnych koncertów bożonarodzeniowych, niż śpiewamy samodzielnie jak to było w zwyczaju. A szkoda…
Dlatego tak bardzo cieszy wspólne śpiewanie kolęd „KOLĘDOWANIE W CENTRUM KULTURY I BIBLIOTEKIW BRUSACH”, które odbyło się 20 stycznia br. W to niedzielne popołudnie można było pośpiewać kolędy przy akompaniamencie keyboardu i akordeonu i dowiedzieć się wielu ciekawostek o historii powstania polskich kolęd; że kolędy w Polsce cieszą się niesłabnącą popularnością już od XVI wieku. Autorami kolęd byli głównie poeci Franciszek Karpiński, Mikołaj Sęp Sarzyński i Andrzej Morsztyn oraz znani kaznodzieje jak ksiądz Piotr Skarga. Kolędy śpiewane były przez Polaków w Złotym Wieku i podczas Zaborów. W czasach II Wojny Światowej na podstawie kolęd układano kolędy-patriotyczne. Do czasów nam współczesnych w różnych śpiewnikach przetrwało ponad 500 kolęd i pastorałek.
W czasie Kolędowania w Centrum Kultury i Biblioteki na keyboardzie i akordeonie akompaniowali: Dawid Kloskowski, Beata Drobińska, Jakub Stosik, Magdalena Łącka, Karolina Lamczyk, Lena Orzłowska, Anna Stoltmann, Agata Wałdoch, Dominika Czarnowska, Marcin Kroplewski.










|