LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ LINKI ARCHIWUM CKiB

Obóz historyczny "Jak Zaboracy odzyskali niepodległość" w Brusach organizowany w celu upamiętnienia 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wydarzenie organizowane jest pod patronatem Burmistrza Brus Witolda Ossowskiego w ramach projektu "Niepodległość=nasza wolność" realizowanego przez Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach i Stowarzyszenie Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego "CIS" w Męcikale.

W centralnym miejscu Brus na Placu Jana Pawła II powstanie obóz niepodległościowy, który będzie rekonstrukcją jak w czasie odzyskania niepodległości na naszych terenach wyglądał obóz żołnierzy. Obóz będzie się składał z namiotów wojskowych, kuchni polowej, szpitalika i  stanowiska z radiostacją. W kuchni polowej podczas całej uroczystości będzie wydawana mieszkańcom grochówka i kawa zbożowa. Szpitalik będzie rekonstrukcją szpitala polowego i odbędą się w nim pokazy jak sanitariuszki w czasie wojny radziły sobie z opieką zdrowotną żołnierzy. Natomiast stanowisko z radiostacją będzie odwzorowywało jak żołnierze nadawali komunikaty i przekazywali ważne informacje wojskowe. Uczestnicy zwiedzający stanowisko z  radiostacją będą mogli wpisać swoje imię lub zobaczyć jak ona działa.

W namiotach wojskowych będą zorganizowane stanowiska żołnierskie z lat I wojny Światowej i formacje wojskowe z innych lat. Rekonstrukcje zorganizują członkowie Stowarzyszenia CIS w Męcikale. Ponadto wolontariusze, czyli Młodzież z Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego, uczniowie z Szkoły Podstawowej w Leśnie i Kosobudach będą prezentować Krebanów, mieszkańców naszych terenów w dawnych strojach.

11 listopada będzie też można zobaczyć stoisko patriotyczne z rekonstruktorami Wojska Polskiego. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II będą przybliżać mieszkańcom  wiedzę dotyczącą historii Polski, odbędą się quizy, za które będzie można otrzymać pamiątkowe gadżety, pocztówki z widokiem jak dawniej wyglądały Brusy. 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011