LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

70 lat temu, 1 stycznia 1948 r. powołano do życia Bibliotekę Publiczną w Brusach. Główne uroczystości obchodów Jubileuszu 70-lecia Biblioteki przypadły w środę, 9 maja br. Jednaj przez cały tydzień czytelnicy i przyjaciele biblioteki mogli świętować uroczysty jubileusz. Dla czytelników z tej okazji przygotowano liczne atrakcje.

Świętowanie rozpoczęło się już w poniedziałek 7 maja spotkaniem z cyklu „Kreatywnie z Biblioteką”, gdzie uczestniczki pokazywały jakie może być drugie życie książki.Wtorek z kolei był dniem rozmów o książkach. Uczestnicy Dyskusyjnych Klubów Książki z Brus, Czerska i Rytla spotkali się w Czersku, aby porozmawiać o ciekawych nowościach wydawniczych. Każdy Klub przygotował jedną książkę, którą omówił. Rytel zaproponował Good Night, Dżerzi Janusza Głowackiego, Czersk: Shantaram Gregory Davida Robertsa, natomiast Brusy przygotowały Zakonnice odchodzą po cichu Marty Abramowicz. Każda z książek obrazowała inna tematykę i akcja działa się na trzech różnych kontynentach.


W środę nastąpiło uroczyste otwarcie obchodów Jubileuszu biblioteki. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 11.00 powitaniem wszystkich przybyłych przez Dyrektor Biblioteki Annę Orlikowską. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz miejskich z Zastępcą Burmistrza Krzysztofem Gierszewskim na czele, przedstawiciele Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku z dyrektor Działu Instrukcyjno-Szkoleniowego Moniką Górecką, dyrektorzy i pracownicy bibliotek z powiatu chojnickiego, obecni i emerytowani pracownicy. ksiądz prałat Zdzisław Wirwicki, przedstawiciele władz i placówek oświatowych, dyrektorzy instytucji z gminy Brusy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki i Koła Miłośników Biblioteki, a także dziennikarze oraz przyjaciele Biblioteki, od których usłyszeliśmy wiele ciepłych i serdecznych życzeń.

Konferansjer Krzysztof Gradowski

Zastępca Burmistrza Brus Krzysztof Gierszewski

Dyrektor CKiB w Brusach Anna Orlikowska


Po części oficjalnej wszyscy mogli obejrzeć prezentację multimedialną zdjęć z 70. lat działalności Biblioteki oraz obejrzeć przygotowane specjalnie na tą okoliczność wystawy: „Biblioteka marzeń” – wystawę prac dzieci z gminy Brusy, „Rzeczy znalezione w książkach”, „Stare dokumenty i pierwsze książki”, „Nagrody, wyróżnienia i podziękowania” oraz kroniki.

Wystawa kronik


Podczas uroczystości dokonano podsumowania rankingu najaktywniejszych czytelników biblioteki i wręczono im okolicznościowe statuetki. Jubileusz był doskonałą okazją do wręczenia nagród laureatom gminnego konkursu plastycznego „Biblioteka marzeń”.

Najaktywniejsi czytelnicy roku 2017


Laureaci konkursu plastycznego "Biblioteka marzeń"

Wszystkie punkty programu były przeplatane występami dzieci i młodzieży z kół tanecznych i muzycznych działających w Centrum Kultury i Biblioteki. Na scenie wystąpiła formacja tańca narodowego, formacje tańca nowoczesnego hip-hop i jazz oraz grupy tańca ludowego. Muzycznie wydarzenie uatrakcyjnił zespół akordeonowy i keyboardowy.

Grupa tańca narodowego

Formacja tańca nowoczesnego hip - hop

KZF "Młodzi Krëbane"


Na zakończenie uroczystości przyszedł czas na okolicznościowe wystąpienia gości, którzy złożyli serdeczne gratulacje i wyrazy uznania pracownikom za trud upowszechniania czytelnictwa i kultury w gminie Brusy. Część oficjalną zakończono wspólnym zwiedzaniem wystaw prezentujących dorobek biblioteki.

Pracownicy Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach


Czwartek, 10 maja to dzień, w którym Jubileusz 70-lecia biblioteki świętowano z Katarzyną Żak. Piosenkarka zaprezentowała bruskiej publiczności fantastyczne utwory z repertuaru między innymi Agnieszki Osieckiej, Magdy Czapińskiej czy Wojciecha Młynarskiego. Na wstępie aktorka podziękowała przybyłym na koncert za to, że zamienili ją na grilla. Spotkanie przeplatały opowieści i anegdoty o życiu, o słynnej roli Solejukowej w serialu Ranczo itp. Po występie był czas na chwilę rozmowy, pamiątkowe zdjęcia i autografy.


Ostatni dzień świętowania jubileuszu, piątek, 11 maja to czas przeznaczony dla dzieci. Popołudniowe spotkanie w bibliotece upłynęło pod hasłem Majowe inspiracje plastyczne.


Całotygodniowe obchody jubileuszu Biblioteki Publicznej były doskonałą okazją do podkreślenia roli, jaką od 70 lat odgrywa ona w życiu kulturalnym miasta i gminy Brusy. Placówka, której rodowód sięga 1948 roku, to nie tylko wypożyczalnia zbiorów, ale także miejsce spotkań autorskich, dyskusyjnego klubu książki, koła miłośników biblioteki, akcji czytelniczych, inicjatyw kulturalnych, konkursów, koncertów, warsztatów, szkoleń i wielu różnorodnych działań edukacyjnych. Miejsce łączące tradycję i nowoczesność, miejsce, w którym każdy, bez względu na wiek, wykształcenie czy pozycję społeczną, znajdzie coś dla siebie.

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011