LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

W niedzielę 15 kwietnia 2018 r. w Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach odbył się Wiosenny Koncert Pianistów w wykonaniu dzieci i młodzieży z bruskiej placówki. Małych artystów do koncertu przygotowała Pani Katarzyna Schefler.

Konferansjerkami były Dominika Lubińska i Weronika Krygowska. To one zapowiadały kolejnych wykonawców, którzy na scenie prezentowali utwory różnych kompozytorów.

Weronika Krygowska

Dominika Lubińska

Po przywitaniu pierwsze na scenie wystąpiły siostry DARIA i WIKTORIA PRĄDZINSKIE, które zagrały pięć utworów na cztery ręce. W wykonaniu dziewczyn publiczność usłyszała: 

Carless Love, Mein Pferdchen, czyli Mój konik, utwór oparty na czeskiej melodii ludowej, Pstrąg – Franciszka Schubert’a, Rondo militare – Antona Diabellego oraz Paradę Żołnierzy Blaszanych niemieckiego kompozytora Leona Lessel’a, utwór znany jest również jako Parada Drewnianych Żołnierzy i pochodzi z 1897 roku.

Daria i Wiktoria Prądzinskie

Następnie na scenie zaprezentowała się WERONIKA KRYGOWSKA, która przygotowała dwa utwory: Etiudę C-dur ze zbioru Stanisława Raube’go oraz Balladę dla Adeliny Paula de Senneville w opracowaniu Hansa Gϋnter’a Heumann’a.

Weronika Krygowska

Znakomity pedagog, pianista i kompozytor polski Lech Miklaszewski skomponował m.in. Walc a-moll na fortepian. Podobno artysta ten prowadził aktywne życie, między innymi: pisał pamiętnik, lubił grać na fortepianie i słuchać muzyki, fotografować, a także jeździł na rowerze i odbywał długie piesze wędrówki. Podczas koncertu Walc a-moll Lecha Miklaszewskiego wykonała ANNA PIEKARSKA.

Anna Piekarska

Najbardziej znaną i najczęściej wykonywaną ze wszystkich symfonii Dvorak’a jest 9. e-moll „Z Nowego Świata”. Kompozytor stworzył tę Symfonię podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych i starał się w niej oddać klimat Ameryki końca XIX wieku. Najbardziej znaną częścią jest część druga Largo. Ten utwór oraz Walczyk Krzysia ze zbiory Mirosława Niemiry i Etiudę nr 3 i 5 zbioru Stanisława Raube wykonała JULIA LEMAŃCZYK.

Julia Lemańczyk

Po niej na scenie wystąpiła DARIA PRĄDZIŃSKA, która zagrała Love Me Tender Elvisa Presley’a w opracowaniu Hansa Gϋnter’a Heumann’a.

Daria Prądzynska

Najmłodszym pianistą był MICHAŁ ZABROCKI, który przygotował na koncert kilka drobnych utworów. W wykonaniu Michała publiczność usłyszała: Etiudę op. 162 L. Köhler’a i wybrane ćwiczenia ze zbioru „Abecadło na fortepian” Mirosława Niemiry.

Michał Zabrocki

Trzy kurki – tradycyjną dziecięcą piosenkę francuską z XVIII wieku zagrał JASIU WIRKUS. Następnie wykonał on Odę do radości Ludviga van Beethoven’a.

Jasiu Wirkus

Powszechnie znane i lubiane etiudy autorstwa Kőhlera, Gnesiny, Lachowickiej i innych zostały zamieszczone w zbiorze Etiudy dla dzieci na fortepian Stanisława Raube’go. Aż cztery Etiudy z tego podręcznika wykonała KAJA GOEBEL.

Kaja Goebel

Po niej KAMILA MANKIEWICZ wykonała Etiudaę C-dur op. 108 nr 6 L. Schytte’go i rozrywkowy utwór w polskim tłumaczeniu „Pełny życia

Kamila Mankiewicz

Kolejną wykonawczynią byłą EMILIA CZAPIEWSKA, która wystąpiła nie tylko w repertuarze solowym, ale i zespołowym. Najpierw jednak Emilia zagrała trzy interpretacje: Etiude C-dur nr 44 H. Germera, Etiudę op. 108 nr 1 L. Schytte’go oraz bardzo rytmiczny Big blast.

Emilia Czapiewska

Walc, to taniec pochodzenia niemieckiego i posiada metrum trójdzielne.
Jeden z najpiękniejszych walców z literatury muzycznej wykonała
DOMINIKA LUBIŃSKA, a był to Walc a-moll Fryderyka Chopina, następnie publiczność usłyszała temat filmowy Yann’a Tiersen’a.

Dominika Lubińska

17 marca tego roku, podczas człuchowskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów, wystąpiły: KALINA KOSECKA I EMILIA CZAPIEWSKA, które reprezentowały Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach podczas tego konkursu. Pięknie zagrały aż pięć utworów: 

Walc z baletu Śpica królewna Piotra Czajkowskiego

La ci darem la mano z opery Don Giovanni – Wolfganga Amadeusza Mozarta

The Comedians’ Galop – Dmitrija Kabalewskiego

The „Merry Boys” Polka – Franza von Suppé

Tańce niemieckie – Ludvoga van Beethovenna

Na zakończenie koncertu w Brusach przed publicznością ponownie obie dziewczynki zaprezentowały powyższe utwory.

Kalina Kosecka i Emilia Czapiewska

Więcej zdjęć na Facebooku, zobacz...

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011