LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

Dzień 25 listopada w 2002 r. został ustanowiony Światowym Dniem Pluszowego Misia w 100. rocznicę powstania zabawki. Z tej właśnie okazji w Przedszkolu Niepublicznym Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego im. Świętego Józefa, i w bibliotece w Brusach przygotowano dla dzieci sporo atrakcji. Dzieci miały możliwość obejrzenia prezentacji przygotowanej specjalnie, w 115 rocznicę powstania pluszowego przyjaciela maluchów. Następnie wykonały kolorowego misia z kółek, techniką Origami. Maluchy same stały się też misiami, a stało się to mianowicie za sprawą opaski, którą wykonały na głowę. Na zakończenie zajęć, każdy z uczestników mógł przez chwilę stać się małym pluszowym misiem, wykonując sobie zdjęcie w fotobudce z wizerunkiem pluszaka, każdy  otrzymał pamiątkowe zdjęcie z wizerunkiem misia. Dzieci wysłuchały także wiersza pt. „Mój Miś” Agnieszki Nożyńskiej-Demianiuk. Wspólnie z Misiem świętowały grupy Świetliki, Iskierki, Promyki i Słoneczka.

Dlaczego pluszowy miś w bibliotece? Historia powstania tej sympatycznej maskotki jest mianowicie taka, iż w 1902 roku, podczas jednego z polowań prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora "Teddy" Roosevelta, jego towarzysz łowów postrzelił młodego niedźwiadka. Gdy przyprowadził zwierzątko do prezydenta, ten widząc przerażenie malca kazał go uwolnić. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman. Jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post” i dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, imigranta z Rosji stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. W ciągu kilku lat Mitchom stał się potentatem
i właścicielem firmy „Ideal”, jednej z najbardziej znanych firm produkujących pluszowe misie. Miś stał się bohaterem utworów dla dzieci, z których najbardziej znanym jest Kubuś Puchatek (ang. Winnie the Pooh) stworzony w 1926 przez brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne'a. Innym niedźwiedzim bohaterem książek dla dzieci jest Miś Paddington. W Polsce popularne były dobranocki przedstawiające misia, np. Miś Uszatek czy Colargol.

Grupa Iskierki

Grupa Świetliki

Grupa Słoneczka

Grupa Promyczki


Więcej zdjęć na Facebooku CKiB w Brusach

Grupa Promyczki, zobacz...

Grupa Iskierki, zobacz...

Grupa Świetliki, zobacz...

Grupa Słoneczka, zobacz...

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011