LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

9 lipca 2017 roku miłośnicy Józefa Chełmowskiego wzięli udział w rajdzie rowerowym „Z Chełmowskim po Zaborach” organizowanym w ramach obchodu roku Józefa Chełmowskiego w Gminie Brusy. Organizatorami rajdu było Centrum Kultury i Biblioteki i Zaborskie Towarzystwo Naukowe w Brusach.

O godzinie 14.00 w 32 kilometrową trasę wyruszyło 62 cyklistów. Na starcie przy Centrum Kultury i Biblioteki sprawdzono obecność i dopisano nowych uczestników. Wszyscy otrzymali instrukcje jak się kierować i kto jest odpowiedzialny za przejazd.

Trasa wiodła przez Czarnowo, Czapiewice, Czapiewice wybudowanie, Leśno wybudowanie, Leśno, Kaszuba Młyn, Warszyn, Orla Struga, Małe Chełmy, Wielkie Chełmy, Czyczkowy, Brusy Jaglie.
Po drodze przewodnik, ZBIGNIEW GIERSZEWSKI, opowiadał o rzece Niechwaszcz, natomiast w Czarnowie opowiadał o naszym rodzimym pisarzu i działaczu społecznym Janie Karnowskim. W Czapiewicach wybudowaniu przewodnik pokazał kapliczkę, której twórcą jest Józef Chełmowski, a na wybudowaniu w Leśnie pokazał i opowiadał o Kręgach Kamiennych. Ciekawe historie przerwano w Leśnie przerwą na kawę i drożdżówkę. Dalsza droga wiodła do miejscowości Kaszuba. Pry młynie dzieci miały okazję zanurzyć nogi w rwącej rzece Zbrzyca. Na krótkich postojach Pan Zbigniew mówił o różnych szlakach rowerowych, szczególna uwagę poświęcając literackiemu szlakowi śladami Anny Łajming. Następnym krajobrazem do podziwiania było jezioro Warszyn. W Małych Chełmach przy bibliotece zorganizowano sobie kolejną małą przerwę. W Wielkich Chełmach uczestnicy dowiedzieli się o parku przy szkole podstawowej i pomnikach przyrody, które w nim rosną. Nie zabrakło historii o Sikorskim i tym, ze podczas okupacji Niemcy zajęli cały dwór na swoją siedzibę. W Czyczkowach cykliści pokłonili się Józefowi Jankowskiemu przy kapliczce znajdującej się przy jego rodzinnym domu. Po dotarciu do Chaty Kaszubskiej niektórzy odwiedzili posesję Józefa Chełmowskiego, na której Pani Jadwiga opowiadała o mężu i jego twórczości.
Około 18.30 rajd dobiegł końca i wszyscy cykliści dotarli szczęśliwie na metę. Organizatorzy poczęstowali uczestników kiełbaską z grilla oraz śpiewano przy akompaniamencie akordeonu.
Chętne osoby miały możliwość zwiedzenia Chaty Kaszubskiej i każdy otrzymał broszury wydane przez Zaborskie Towarzystwo Naukowe. W placówce znajdowały się obrazy, które powstały podczas pleneru rzeźbiarsko malarskiego w pierwszym tygodniu lipca. W pańskiej izbie można było oglądnąć wystawę dzieł Józefa Chełmowskiego „Boć z niczego nic powstać nie może”. Na ekspozycji znajdują się dzieła artysty: rzeźby, obrazy na płótnie i szkle, znajdujące się w zbiorach prywatnych właścicieli.

Około 20.00 uczestnicy udali się w drogę powrotną do domu. Wspaniała pogoda i dobra atmosfera podczas całego rajdu spowodowała, że uczestnicy byli zadowoleni z tak miło spędzonego niedzielnego popołudnia.

Więcej zdjęć na Facebooku CKiB w Brusach, zobacz...

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011