LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

W kwietniu panie z Koła Miłośników Biblioteki spotkały się dwa razy aby porozmawiać i przeczytać ulubione fragmenty książek.

W spotkaniu 6 kwietnia uczestniczyło dziewięć pań z Męcikała. Miłośniczki biblioteki chętnie sięgnęły po utwory z dzieciństwa. Wspominały jak to dawniej starsi czytali wieczorami bajki dzieciom, a one słuchały. Wspominały przepiękne bajki i baśnie polskie i innych narodowości: ... O królewnie, smoku, rybaku i złotej rybce, siedmiu koźlątkach, dziad i baba i in. Okazało się, że niektóre panie znały niektóre bajki na pamięć. Na spotkaniu przeczytały bajki Anny Łajming, m. in. Niegrzeczny szczupak.

Tematem przewodnim kolejnego spotkania w dniu 20 kwietnia był Kwiecień - Miesiąc Pamięci Narodowej.Panie czytały fragmenty książki pt. „Dwunastu z listy katyńskiej: leśnicy i drzewiarze
z Pomorza i Kujaw, ofiary zbrodni katyńskiej”. Zbrodnia Katyńska była przez władze sowieckie dokładnie zaplanowana. W czasie, gdy rozstrzeliwano oficerów wojska polskiego w Katyniu, Charkowie i Miednoje, w kwietniu i maju 1940 roku odbywała się druga wielka deportacja Polaków na wschód, na Syberię i na stepy Kazachstanu. Wywożono ich na pewną śmierć. W pierwszej kolejności deportowano najbliższą rodzina ofiar Zbrodni Katyńskiej. Cała warstwa przywódcza Narodu Polskiego z żonami, dziećmi, matkami i ojcami miała być starta z powierzchni ziemi i zastąpiona przez człowieka sowieckiego, którego wychowa narzucona przez okupanta władza.

Leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu posadzili 12 Dębów Pamięci na cześć leśników i właścicieli tartaków, którzy byli ofiarami zbrodni katyńskiej zamordowanymi przez NKWD w Katyniu, Charkowie, Kijowie, Bykowni i Mińsku w 1940 roku.

Spotkanie było smutnym wspomnieniem okresu wojny. Następne zebrani 11 maja 2017 roku. Serdecznie zapraszamy!

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011