Czë mucha mô jāzëk? Na to pytanie odpowiadał dzieciom z gminy Brusy Tomasz Fopke podczas spotkania autorskiego w dniu 14 lutego br., na którym promowano nową książkę dla dzieci „Czy mucha ma język?” w języku kaszubskim.
Nie lada wyzwanie czekało autora, który na spotkaniu gościł 200 dzieci ze szkół podstawowych w Rolbiku, Męcikale, Zalesiu, Kosobudach, Czyczkowach, Lubni i Brusach. Dzieci aktywnie włączały się w rozmowę z autorem i uczyły się nowych wyrazów w języku kaszubskim. Czytanie wierszy i słuchanie opowiadań w języku kaszubskim bardzo podobało się małym uczestnikom. Tomasz Fopke zafundował dobrą zabawę i miłe niespodzianki dzieciom. Było rapowanie, taniec Hip-hop i wspólne czytanie wierszy po kaszubsku.
Po spotkaniu nie obce już są dzieciom nazwy zwierząt gospodarskich, o których dowiedziały się z wiersza Chòwné spiéwë. Wspólne „muzyczne” czytanie wiersza Czuch, czuch dodało dzieciom energii i głośno akcentowały refren. O tym co straszy i za pomocą czego zlikwidować strach dzieci dowiedziały się z wiersza Drëszka pòdëszka. Piękny wiersz o ojczyźnie pt. Òjczëzna dzieci przeczytały wspólnie z autorem. Czë mucha mô jāzëk? był ostatnim wierszem, który Pan Tomasz przeczytał uczestnikom spotkania.
Potem były pytania. Dzieci zaskakiwały autora zarówno pytaniami dotyczącymi jego twórczości, jak i dotyczących prywatnej sfery życia autora. Najwięcej pytań było związanych z muchą. Pytano się autora czy faktycznie mucha ma język, do czego jej służy. Z sali padło nawet pytanie Dlaczego Pan nas straszy? To całkowicie rozbroiło autora, który przychodząc na zebranie nie miał najmniejszego zamiaru w przestraszaniu bruskich dzieci.
Po niekończących się pytaniach podziękowano Panu, który gościł w Brusach i rozpoczęło się wydawanie autografów oraz robienie pamiątkowych zdjęć.
Spotkanie autorskie z Tomaszem Fopke i promocja jego książki odbyła się dzięki realizacji projektu „Jestem z Kaszub, więc czytam”, który został dofinansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu PROMOCJA CZYTELNICTWA. W ramach tego zadania biblioteka publiczna wraz z filiami i wszystkie biblioteki szkolne zostały zaopatrzone w książkę Tomasza Fopke Czë mucha mô jāzëk?. Od teraz każde dziecko może wypożyczyć ją sobie do domu.
Zapraszamy do udziału w dalszych spotkaniach autorskich w ramach projektu i nie tylko oraz gorąco zachęcamy do odwiedzania biblioteki publicznej w Brusach i filii bibliotecznych w Leśnie, Małych Chełmach i Męcikale.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Więcej zdjęć na Facebooku CKiB w Brusach, zobacz...
|