LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

 

Książka Jana Karskiego „Tajne Państwo” była w 2014 r. tematem przewodnim III Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej Dyskusyjnych Klubów Książki. Spotkanie w dniu 22 lutego, członków Dyskusyjnego Klubu Książki przy Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach było poświęcone właśnie tej książce. 


Jan Karski pisząc swoje wojenne wspomnienia z II wojny światowej relacjonuje wydarzenia w okupowanej przez Niemców Polsce. Z książki możemy dowiedzieć się o działalności Jana Karskiego jako tajnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. Narażając swoje życie kilka razy przemierzył Europę. Przedarł się do warszawskiego getta i złożył raport o nazistowskich zbrodniach. Członkowie, którzy przeczytali te wspomnienia stwierdzili, że książkę znakomicie się czyta, i z całą odpowiedzialnością można ją polecić osobom które lubią historie przypominające powieść szpiegowską.

W czasie rozmowy zwrócono uwagę na beztroskie ostatnie dni młodego Jana Karskiego tuż przed wybuchem wojny, i późniejszy czas podczas wojny, jak w ciągu kilkudziesięciu dni świat młodego chłopca stał się zupełnie inny. Życie wojenne Jana miało wstrząsające momenty. Jednym z nich było planowanie samobójstwa, gdy był aresztowany przez hitlerowców. Obawiał się, że podczas tortur może zdradzić kolegów. Na spotkaniu wspominano fragmenty książki, które utkwiły czytającym, o badaniach medycznych prowadzonych przez Niemców na jeńcach czy o łączniczkach.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 15 marca. Będzie to spotkanie autorskie z naszą rodzimą poetką Janiną Głomską. Z kolei następne spotkanie będzie związane z dyskusją nt. książki Alpsten Ellen „Caryca”.


 

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011