LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

Listopadowe zajęcia w bibliotece, tym razem odbyły się nieco inaczej. Przygotowane zostały z myślą o Światowym Dniu Pluszowego Misia. Dzień 25 listopada w 2002 r. został ustanowiony Światowym Dniem Pluszowego Misia w 100. rocznicę powstania zabawki.  Z tej właśnie okazji przygotowano dla dzieci w Brusach sporo atrakcji. Dzieci miały możliwość obejrzenia prezentacji przygotowanej specjalnie w 114 rocznicę powstania pluszowego przyjaciela maluchów. Następnie wysłuchały opowiadania pt. Puchatek hoduje dynię z serii Kubuś i Przyjaciele oraz wiersz o pluszowym przyjacielu dzieci pt. Nie obejdzie się bez misia Marii Czerkawskiej. Na zakończenie zajęć, każdy z uczestników mógł przez chwilę stać się małym pluszowym misiem, ponieważ otrzymał pamiątkowe zdjęcie z wizerunkiem misia. Na kolejne zajęcia dla dzieci w bibliotece zapraszamy już 8 grudnia br.
Dlaczego pluszowy miś w bibliotece?

Historia powstania tej sympatycznej maskotki jest mianowicie taka, iż w 1902 roku, podczas jednego z polowań prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora "Teddy" Roosevelta, jego towarzysz łowów postrzelił młodego niedźwiadka. Gdy przyprowadził zwierzątko do prezydenta, ten widząc przerażenie malca kazał go uwolnić. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman. Jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post” i dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, imigranta z Rosji stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. W ciągu kilku lat Mitchom stał się potentatem i właścicielem firmy „Ideal”, jednej z najbardziej znanych firm produkujących pluszowe misie.

Miś stał się bohaterem utworów dla dzieci, z których najbardziej znanym jest Kubuś Puchatek (ang. Winnie the Pooh) stworzony w 1926 przez brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne'a. Innym niedźwiedzim bohaterem książek dla dzieci jest Miś Paddington. W Polsce popularne były dobranocki przedstawiające misia, np. Miś Uszatek czy Colargol.

Więcej zdjęc na Facebooku CKiB w Brusach, zobacz...


 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011