LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

Garncarze, rogownicy, kowale, wojowie, sowy, sokoły …. to tylko niektóre atrakcje jakie miały miejsce podczas Festiwalu Archeologicznego w sobotę 9 lipca w Czernicy. Razem 150 wojów z rodzinami przybyło do naszej gminy, aby pokazać turystom i mieszkańcom naszej gminy jak wyglądało dawniej życie naszych przodków.
Po raz pierwszy Festiwal został zorganizowany w Czernicy i od razu przypadł do gustu publiczności oraz samym uczestnikom. Pierwszy dzień minął pod hasłem „I ty możesz zostać wojownikiem”. Wśród licznych punktów programu zebrana publiczność mogła wziąć udział w konkursach: Bieg wojownika czy Spróbuj walki z wojem. Odbył się także turniej łuczniczy dla chętnych. Mało odważnych zgłosiło się do konkursu wyzwisk i inwektyw średniowiecznych. Najwięcej jednak zainteresowania wzbudziła inscenizacja bitwy średniowiecznej.
Przez cały czas na Festiwalu Archeologicznym zgromadzonej publiczności przygrywała Grupa Radnyna, w której repertuarze dominują utwory ze średniowiecza i renesansu. Członkowie Grupy śpiewają w 6 językach: średnio-wysoko niemieckim, starofrancuskim, staro-bretońskim, sefardyjskim, łacinie i polskim. Instrumentarium zespołu to: flet prosty sopranowy, rebek (rekonstrukcja z XI wieku, prototyp fideli, a w konsekwencji skrzypiec), lutnia oud (instrument arabski, znany i używany w Europie w wiekach średnich) oraz instrumenty perkusyjne: bęben dwu-membranowy, djembe oraz dzwonki.
Niewątpliwie ciekawość wzbudzili rzemieślnicy, którzy prezentowali dawne, często zapomniane zawody. Był kowal pokazujący publiczności wykuwanie różnych przedmiotów z metalu. Z Krajny przyjechali na festiwal państwo Magdalena i Jacek Tesławscy, którzy zajmują się wyrobem drewnianych bębnów i ciesielstwem. Ich instrumenty robione są z rodzimych drzew liściastych (olcha, topola, brzoza). Wszystkie bębny dłutowane są ręcznie, okucia do nich również wyrabiają sami. W zależności od rodzaju bębna, membrany wykonane są do nich ze skór cielęcych lub kozich. Bębny wykończone są różnego rodzaju bejcami, farbami akrylowymi, bądź wykorzystywany jest naturalny kolor pnia. Pan Jacek dodatkowo przeprowadził warsztaty wyrabiania drewnianych naczyń. Ponadto publiczność mogła zobaczyć pracę bursztyniarza, pana Eryka Popkiewicza, który specjalizuje się w projektowaniu i wykonywaniu biżuterii artystycznej i form przestrzennych w bursztynie. Ciekawe efekty pan Eryk wzbudził happeningiem ogniowym pyłu bursztynowego. Na Festiwalu nie zabrakło rogownika, pana Przemysława Tojzy, który wykonywał przedmioty z rogów zwierząt oraz dawne instrumenty. Najwięcej zainteresowania wśród dzieci wzbudziły warsztaty garncarskie pana Krzysztofa Lepigliny. Były też pokazy dawnego wędzenia produktów spożywczych, sprzedaż jadła średniowiecznego, czy ręczne wykonywanie zabawek.
Dodatkową atrakcją na festiwalu były pokazy ptaków: sokoła i sowy. Osady jakie wybudowano na czas trwania Festiwalu Archeologicznego w Czernicy dodatkowo stwarzają klimat dawnych czasów jakie z pasją odtwarzają wojowie i ich rodziny.

 

Więcej zdjęć na facebooku CKiBw Brusach, zobacz...

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011