LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

Dziecięco – Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny „Kaszëbë” z Chojnic stanowi grupę taneczną założoną przez mgr Marię Renatę Wróblewską w 1977 r. przy Szkole Podstawowej Nr 7 w Chojnicach. Do 1981 r. zespół działał pod nazwą: Zespół Artystyczny Szkoły Nr 7. Od 1981 r. do 1990 zespół nosił nazwę „Kaszuby”. Nazwa „Kaszëbë” pojawiła się 26.05.1990 r.

Obecnie w repertuarze zespołu są tańce i muzyka regionu Kaszub oraz polskie tańce narodowe. Stroje są wiernymi kopiami autentycznych ubiorów kaszubskich, które wykonali ręcznie rodzice i członkowie zespołu. Zespół kultywuje także dawne zwyczaje i obrzędy. Charakterystyczne kroki i figury poszczególnych tańców opracowane zostały po przeprowadzeniu dogłębnych badań etnograficznych i w opracowaniu o kontakt z żyjącymi nosicielami tradycji. Muzyka towarzysząca zespołowi wykonana jest na autentycznych ludowych instrumentach (burczybas, diabelskie skrzypce, bazuny) w wybranych fragmentach programu oraz poszerzonym instrumentarium w pozostałych częściach zachowując tradycyjny skład instrumentów i manierę wykonawczą ludowej muzyki kaszubskiej.

Członkami zespołu są dzieci i młodzież chojnickich szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i studenci oraz dorośli muzycy.

Zespół „Kaszëbë” gościł w następujących krajach: Francja, Hiszpania, Ukraina, Szwajcaria, Słowacja, Finlandia, Szwecja, Anglia, Czechy, Dania, Portugalia, Monaco, Niemcy, Czechy, Rumunia.

 

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011