LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY  THESSALONIKI – THERMI „Aleksander Wielki”  z  SALONIK -  GRECJA

Zespół Folklorystyczny THESSALONIKI THERMI „Aleksander Wielki”  to Stowarzyszenie Kulturalne powstałe w 1979 roku składające się z grupy tańca ludowego, teatru, orkiestry oraz grupy rękodzieła ludowego.

Celem działalności zespołu jest kultywowanie tradycji, zwłaszcza tradycji tańca, który odzwierciedla emocje, jak również poszczególne aspekty życia. Ponadto pozwala  doskonale rozwijać relacje i stosunki pomiędzy kulturą, społeczeństwem i gospodarką i wreszcie pragnie ożywić je wszystkie i połączyć ze współczesnym życiem mieszkańców Grecji.

Tańce i piosenki zespołu wprowadzają widza w grecką tradycję ludową i sztukę charakteryzującą się, oryginalnością, temperamentem, żywą duszą. Stroje ludowe są autentyczne i starannie uszyte, ze wszystkich regionów Grecji, o zachwycających kolorach, haftach pochodzących ze starożytnej tradycji natomiast instrumenty muzyczne lira, dudy, cymbały, klarnet, lutnia, i skrzypce, uzupełniają melodyjnie całą prezentację greckiej tradycji ludowej.

Zespół zyskał szerokie uznanie dzięki swej stałej obecności na scenach w Grecji i za granicą (Serbia, Węgry, Bułgaria, Turcja, Rumunia, Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie). Występował również w greckich programach telewizyjnych.

Na festiwalu w Polsce grupa dorosłych  zaprezentuje (wraz z muzyką na żywo), tańce ludowe z 6 różnych regionów Grecji (z Tracji, Macedonii, greckich wysp, Thessalii, Pontu, Azji Mniejszej) i oczywiście słynny grecki taniec Syrtaki do którego zapraszają wszystkich widzów.

Obecnie zespół liczy ponad 350 członków którzy pracują w 6 grupach, samych tancerzy jest 230. Szefem zespołu jest Kefalas Anestis a instruktorem tańca Paliogiannis Athanasios

Kilka słów o gminie Thermi – dzielnicy Salonik:

W latach Aleksandra Wielkiego i Filipa II Thermi była terenem cmentarza miasta Saloniki. W latach bizantyjskich Imperium Thermi nazwano Sedes. Było to jedno z najbogatszych miejsc w Salonikach. To nie było przypadkowe, że dwa najważniejsze klasztory w Salonikach były usytuowane właśnie na równinie Sedes - klasztor Akapnios i klasztor Hortaitos. W czasach imperium tureckiego miasto Sedes było siedzibą dworu gdzie właścicielem był Soyleiman Pasha. Mieszkańcy uprawiali część ziemi należącą do dworu, zachowali swoje prawa religijne i zwyczaje. Swoje obowiązki religijne praktykują w kościele Świętego Mikołaja, który został zbudowany w 1851 roku i stoi do dziś. Po odejściu Turków, dwór należał do państwa .W 1918 roku dwór został przejęty przez  uchodźców z Pontos, Bułgarii, Małej Azji i Tracji. Dziś gmina Thermi składa się z 17 wiosek. 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011