LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

Grupa folklorystyczna "Toon Tine" działa przy schronisku młodzieżowym Franchipany. Już w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych zespół był organizatorem trzydniowego festiwalu folkloru.

W dniu 27 stycznia 1968, Roger Vandeputte, lider schroniska młodzieżowego, założył grupę tańca ludowego. Założyciele nazwali grupę Toon i Tine od nazwy dwóch olbrzymów. Nazwa również odnosi się do lokalnego autentycznego folkloru.

W 1983 roku powstała również grupa dziecięca która pokazała młodym ludziom miłość do swoich flamandzkich korzeni. Grupa została nazwana "De Papemutsjes".

Od 1982 Toon i Tine została uznana oficjalnie przez Ministerstwo Kultury Flandrii, a od 1989 roku przez Departament Kultury Flandrii Wschodniej.

Entuzjazm, wesołość i folklor, to są słowa kluczowe w charakterystyce występów zespołu. W towarzystwie kapeli ludowej tancerze często korzystają z kolorowych rekwizytów, takich jak łuki, wstążki, flagi, szczudła i miecze.

Występy w wielu flamandzkich wsiach i miastach zawsze były bardzo udane, ale grupa również koncertował na międzynarodowych festiwalach w Irlandii, Holandii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Austrii, Polsce, Czechach, Włoszech i Meksyku.

Zespół u siebie również organizuje Międzynarodowy Festiwal Folkloru Moerbeke-Waas, który z ponad 3000 widownią, rozrósł się do największego corocznego festiwalu we Flandrii Wschodniej.

 

powrót do opisu ...

                               
 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011