LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

W poniedziałek 16 maja w Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach odbyła się niecodzienna uroczystość. Nasza placówka upamiętniła rocznicę urodzin Jana Karnowskiego – patrona naszej placówki i Szkoły Podstawowej Nr 7 w Chojnicach.

Uroczystość rozpoczęła się przywitaniem gości i odśpiewaniem hymnu kaszubskiego przy akompaniamencie kapeli z Brus. Następnie Pani Justyna Górska powitała uczestników
w języku kaszubskim i zaprosiła do występów artystycznych w wykonaniu uczniów z Szkoły Podstawowej Nr 7 w Chojnicach oraz uczniów z Zespołu Szkół w Lubni.

 Dzieci i młodzież występami, śpiewem, recytacją utworów uatrakcyjniła obchody urodzin Jana Karnowskiego oraz przybliżyła sylwetkę pochodzącego z Czarnowa kaszubologa. Ponadto zebrani mogli zobaczyć trzy przedstawienia: Sowizdrzôł na weselu, Sowizdrzôł jidze na zôpòwiescë oraz Jak Sowizdrzôł sā rozëmù ùcził. Przedstawienia przygotowali nauczyciele języka kaszubskiego: Tomasz Klaman i Justyna Górska z Zespołu Szkół w Lubni, Barbara Kin z Szkoły Podstawowej Nr 7 w Chojnicach.

Po występach podziękowano wykonawców wielkimi brawami oraz złożono życzenia jeszcze jednemu solenizantowi – propagatorowi kaszubszczyzny w naszej gminie, prezesowi Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddziału w Brusach – Stanisławowi Kobusowi. Prezes ZKP otrzymał życzenia oraz kwiaty a cała sala zaśpiewała solenizantowi 100 lat.

Ostatnim punktem uroczystości był przemarsz wszystkich uczestników pod pomnik Jana Karnowskiego i złożenie wiązanek przez delegacje różnych instytucji: Urzędu Miejskiego w Brusach, Szkoły Podstawowej w Chojnicach, Centrum Kultury i Biblioteki, Gimnazjum w Brusach, Gimnazjum w Lubni, Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z Oddziału w Brusach i Chojnicach. Część uczestników odwiedziła grób Jana Karnowskiego na cmentarzu w Brusach i tam zapaliła znicze.

Tym akcentem zakończono obchody 130 rocznicy urodzin Jana Karnowskiego - sędzi, poety kaszubskiego, a także ideologa ruchu Młodokaszubskiego.

Pełna fotorelacja na Facebooku CKiB w Brusach, zobacz...

 

powrót do opisu ...

                                                                                                                                                                                                                                       
 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011