LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

Warsztaty regionalne

Warsztaty są organizowane w Chacie Kaszubskiej w Brusach – Jagliach i mają na celu przybliżenie historii naszego regionu, jego folkloru czy obrzędów. Zajęcia kierowane są do uczniów szkól podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz innych grup zorganizowanych od 10 do 20 osób.

1.  Kapuściana przygoda:

Opis warsztatu: Głównym celem warsztatu jest zapoznanie uczestników z procesem kiszenia kapusty na Kaszubach. Uczestnicy samodzielnie będą mogli pokroić kapustę nie tylko sposobem nowoczesnym ale także używając tradycyjnej szatkownicy do kapusty oraz ubijać kapustę specjalnymi ubijakami. Każdy uczestnik otrzyma mały słoik z kiszoną kapustą.

Koszt: 5 zł od osoby

2.  Mokre harce:

Opis warsztatu: Głównym celem warsztatu jest zapoznanie uczestników z dawnym obowiązkiem gospodyń wiejskich takim jak pranie, maglowanie, krochmalenie i prasowanie. Uczestnicy samodzielnie będą mogli wyprać pranie na tarce w bali, wysuszone pranie maglować na zaborskim maglu, krochmalić i prasować żelazkami z duszą.

Koszt: 5 zł od osoby

3.  Ogniste wafle:

Opis warsztatu: Głównym celem warsztatu jest zapoznanie uczestników z procesem robienia wafli na ogniu. Uczestnicy samodzielnie będą mogli zrobić ciasto do wafli tradycyjnym sposobem i przyrządami dawnego użytku. W ramach warsztatu uczestnicy będą mogli degustować usmażone wafle.

Koszt: 5 zł od osoby

4.  Szklane wariacje:

Opis warsztatu: Głównym celem warsztatu jest zapoznanie uczestników z techniką malowania na szkle. Uczestnicy samodzielnie będą mogli wykonać obraz na szkle zawierający elementy kaszubskiego folkloru. W ramach warsztatu uczestnicy otrzymają wykonany przez siebie obraz oraz certyfikat uczestnictwa.

Koszt: 5 zł od osoby

5.  Gliniana zastawa:

Opis warsztatu: Głównym celem warsztatu jest zapoznanie uczestników z techniką lepienia w glinie plastycznej. Uczestnicy samodzielnie będą mogli wykonać przedmiot codziennego użytku, np.: dzbanek, garnek, doniczkę i inne. W ramach warsztatu uczestnicy otrzymają wykonany przez siebie  przedmiot.

Koszt: 5 zł od osoby

6.  Zaborskie muzykowanie:

Opis warsztatu: Głównym celem warsztatu jest zapoznanie uczestników z folklorem kaszubskim, instrumentami, pieśniami i przyśpiewkami, a także strojem kaszubskim. Każdy uczestnik będzie mógł zagrać na instrumentach kaszubskich lub zaśpiewać kaszubską piosenkę. W ramach audycji uczestnicy otrzymają śpiewnik kaszubski.

Koszt: 5 zł od osoby

7.  Życie na Zaborach:

Opis warsztatu: Głównym celem warsztatu jest zapoznanie uczestników z przedmiotami codziennego użytku mieszkańców Zaborów, zwyczajami i  ich obyczajami. Każdy uczestnik będzie mógł wziąć udział w quizie kaszubskimi wcielić się w rolę zaborskich rzemieślników.

Koszt: 5 zł od osoby


 

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011