LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

W sobotę 19 grudnia w Chacie Kaszubskiej gościli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Odrach na muzycznych warsztatach „Zaborskie muzykowanie”. Warsztaty poprowadzili Danuta Miszczyk i Mirosław Stoltmann. Uczniowie mieli możliwość poznania kaszubskich pieśni związanych z obrzędami przyporządkowanymi do każdego miesiąca roku kalendarzowego oraz spróbowania własnych sił  w grze na kaszubskich instrumentach ludowych. Jeden z nich to diabelskie skrzypce (diôbelsczé  skrzëpce). Dawniej były one używane do odstraszania duchów w noc zaduszkową.  Obecnie każda kaszubska kapela używa ich  jako instrumentu perkusyjnego. Instrument ten znany był na całym Pomorzu. Na szczycie długiego kija osadzona jest straszna maska gbura, diabła, o rozwichrzonych włosach, wychodzących spod kapelusza, którego rondo przyozdabiają dzwoniące blaszki przy każdym ruchu. Jednym słowem diabelskie skrzypce starczą za całą orkiestrę: dzwonią, grzechoczą, dźwięczą, stukają.

Inny ciekawy instrument kaszubski jaki dzieci mogły zobaczyć i usłyszeć to burczybas ( mrëczk lub brómtop). Burczybas to beczułka, w której znajdują się włosy z końskiego ogona. Pociąganie włosia wilgotnymi palcami wydobywa z instrumentu „burczące” basowe dźwięki. Początkowo burczybas również służył do celów obrzędowych.


Kolejnym interesującym instrumentem była bazuna, kaszubski instrument muzyczny dęty drewniany. Ma ona wydłużony, dość wąski kształt trąby. Wykonuje się ją z konarów lub nie mających rozgałęzień pni młodych drzew (olchy, brzozy, klonu, lipy, wierzby) o długości od 95 cm do 165 cm, ustnik natomiast z drewna sosnowego. Bazuna spełniała funkcję sygnalizacyjną (służyła do porozumiewania się pastuchów i rybaków jeziornych), magiczną i muzyczną.


Dzieci śpiewały frantówki i wykonały tańce kaszubskie, a warsztaty zakończył poczęstunek kawą zbożową oraz wspólne śpiewanie  kolęd.

Więcej zdjęć na Facebooku CKiB w Brusach, zobacz...

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011