LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

W dawnych czasach, gdy produkty spożywcze były trudnodostępne, ludzie radzili sobie jak tylko mogli. Sami produkowali przedmioty codziennego użytku, a także przetwarzali produkty, które sami wyhodowali.

Taką samą możliwość mieli uczniowie Szkoły Podstawowej w Odrach, którzy  w sobotę 24 października uczestniczyli w warsztatach pt.: „Kapuściana przygoda”, organizowanych przez Chatę Kaszubską w Brusach – Jagliach. Uczniowie zapoznali się z przedmiotami, które dawniej potrzebne były do kiszenia kapusty. Podczas prezentacji każde dziecko samodzielnie mogło szatkować kapustę na trzech różnych szatkownicach, a później ubijać ją w wielkim kuflu. Niektóre dzieci potrzebowały pomocy, której chętnie udzielali im rówieśnicy.


Po części pokazowej, dzieci ubrane w jednolite fartuszki zajęły miejsca przy specjalnych stanowiskach, po czym zaczęły kapuścianą przygodę. Ich zadaniem było samodzielnie przygotować kapustę do kiszenia. Uczniowie z zapałem kroili, kapustę, którą doprawiali solą i przekładali rozdrobnioną marchewką a następnie ubijali ją w słoiczkach. Największą wytrwałością wykazali się najmłodsi uczestnicy. Po ciężkiej pracy dzieci dowiedziały się, że  wystarczy tylko poczekać, aż proces kiszenia zakończy się i kapustę będzie można wykorzystać np.: do zrobienia zupy kwaśnicy, lub też zrobić surówkę do obiadu.Uczniowie dumni ze swej kapusty na koniec mogli degustować wcześniej ukiszoną kapustę.  Kapusta tak bardzo im smakowała, że nie mogli doczekać się, kiedy będą mogli zjeść swój wytwór.


Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do pomyślnej organizacji warsztatów.


Więcej zdjęć na Facebooku Chaty Kaszubskiej, zobacz...

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011