LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

W dniach od 3 do 7 sierpnia Zespół „Krëbane” działający przy Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach uczestniczył w 21. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Plovdiv 2015.
Zespół przejechał ponad 2 tysiące kilometrów by w odległej Bułgarii pokazać to co u nas najpiękniejsze - polski folklor.
Poniedziałek rozpoczął się od próby generalnej oficjalnego otwarcia festiwalu. O godz. 17.00 wszystkie zespoły uczestniczące w festiwalu przeszły barwnym korowodem ulicami Plovdiv w kierunku Placu "Stefan Stambulov", gdzie na scenie każdy mógł zaprezentować 15-minutowy występ. Po prezentacji, o godz. 20.00 na dużej scenie starożytnego amfiteatru prezenter dokonał oficjalnego otwarcia 21. MFF Plovdiv 2015. Następnie na scenie prezentowały folklor swojego kraju zespoły z: Bułgarii, Polski, Turcji, Hiszpanii i Serbii. Zespoły z Argentyny i Koreii miały dojechać później.
Wtorek rozpoczął się od zwiedzania Plovdiv, jednego z najstarszych miast w kraju. Jest to miasto położone na trzech wzgórzach. To dzięki rzymianom miasto zostało wzbogacone o stadion, amfiteatr, liczne łaźnie i wiele innych rzymskich budowli. W Plovdiv widać kulturę słowiańską, bizantyjską i turecką. Każdego dnia wieczorne koncerty rozpoczynamy się przemarszem ulicami miasta.


W środę członkowie polskiego zespołu wraz z pilotem Aleksandrem Gerov, mieli okazję zwiedzić Monastyr w Bachkovie to klasztor „Wniebowzięcia Matki Boskiej”, drugi pod względem wielkości w Bułgarii. Klasztor został założony w 1083 przez Gruzina Gregoriy Bakuriani, który podarował na ten cel ziemię. Przez długi czas był to klasztor gruziński.
W czwartek do południa delegacje wszystkich zespołów były na spotkaniu z burmistrzem Plovdiv i głównym organizatorem festiwalu. Tam każdy zespół otrzymał pamiątkowy album z tegorocznej edycji festiwalu. O godz. 16.00 zespół wyjechał na koncert do miasta Hissar, położonego 50 km od Plovdiv.


W piątek w godzinach popołudniowych odbyła się uroczysta gala z udziałem wszystkich zespołów festiwalowych. Na gali na ręce pani Katarzyny Kamrowskiej organizatorzy złożyli kwiaty i pamiątkowy dyplom. Tysiące ludzi zgromadzonych na uroczystości zamknięcia festiwalu podziwiało folklor z różnych stron świata: Turcji, Polski, Serbii, Hiszpanii i Bulgarii. Ostatnim punktem gali był wspólny taniec przy dźwiękach kapeli bułgarskiej wszystkich zespołów, na scenie amfiteatru i pokaż sztucznych ogni.Kaszubski zespół swym tańcem, muzyką i śpiewem oczarował plovdivska publiczność. Komentarze o zespole pojawiały się na pierwszych stronach gazet, członkowie zespołu chętnie udzielali wywiadów do bułgarskiej telewizji.
Zespół „Krëbane” nie tylko godnie zaprezentował miasto i gminę Brusy lecz także region kaszubski i całą Polskę.

Więcej zdjęć na Facebooku CKiB w Brusach, zobacz...

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011