LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

ISTEBNA (POLSKA)

ZESPÓŁ REGIONALNY „ISTEBNA” Z ISTEBNEJ jest prawdopodobnie najstarszym wciąż istniejącym polskim zespołem regionalnym. Swymi korzeniami sięga bowiem aż 1901 roku, a na przestrzeni ponad stu lat zasłynął m.in. tym, że występował dla samego cesarza Franciszka Józefa podczas uroczystości sześćdziesięciolecia jego panowania w Wiedniu w 1908 roku. Tańczył również na prezydenckich dożynkach w Spale w 1933 roku przed Ignacym Mościckim. W 1934 roku „Istebna” brała udział w Święcie Pieśni w Wiśle, a w kolejnych trzech latach w Święcie Gór, z którego to wywodzi się największa obecnie impreza folklorystyczna w Polsce – Tydzień Kultury Beskidzkiej. 

„Istebna” uczestniczyła w nagraniach wielu programów telewizyjnych, jak i w licznych audycjach radiowych. Zespół tańczył na scenach całej Polski, uczestniczył w wielu renomowanych festiwalach folklorystycznych, zarówno w kraju, jak i za granicą - w Anglii, Szkocji, Francji, Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, Macedonii, Rumunii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Turcji, Rosji, na Węgrzech, Ukrainie, we Włoszech, w Algierii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Mongolii, Jordanii, a także trzykrotnie w Chinach. 

Zespół od zawsze wierny pozostaje swojej tradycji góralskiej, zaś repertuar opiera o widowiskowe pieśni i tańce Beskidu Śląskiego, zwłaszcza tak zwanej Trójwsi Beskidzkiej – trzech wiosek, Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa, położonych u styku granicy polskiej, czeskiej i słowackiej. Najbardziej charakterystycznym tańcem jest „Owiynżiok” – występujący tylko w Trójwsi Beskidzkiej, składający się z trzech części taniec zalotny. Inne prezentowane przez zespół tańce to na przykład „Świńszczok”, „Kołomajka”, „Kowol”, „Rejna” „Piłka” czy „Czworok” oraz tańczone przez mężczyzn „Kapitan” czy „Beczka”. W repertuarze zespołu znajdują się także rytmiczne zabawy jak typowo dziewczęca „Kapusta” czy tańczone w trójkach „Placki”. 

Repertuar zespołu oparty jest o pasterskie tradycje regionu jak i związany z życiem codziennym górali śląskich. Tańcom i śpiewom towarzyszy różnorodna muzyka, m.in. takich instrumentów jak gajdy, trombita, okaryna, fujarka oraz instrumentów smyczkowych, zazwyczaj są to skrzypce, altówka i kontrabas.

Zespół Regionalny „Istebna” to nie tylko śpiew, taniec i muzyka. To również prezentacja tradycyjnych zwyczajów i obrzędów. Zespół posiada w swoim repertuarze autentyczne góralskie wesele, odtworzone z materiałów z przełomu XIX/XX wieku. Inscenizacja z bogatą scenografią, charakterystycznymi rekwizytami i tradycyjnymi strojami zyskała uznanie w oczach ekspertów. 

Od sierpnia 2006 r. funkcję kierownika zespołu sprawuje Tadeusz Papierzyński, zaś wspierają go instruktorzy Agnieszka Kierczak, Anna Łupieżowiec i Józef Łupieżowiec. Cała grupa liczy ponad czterdziestu członków w wieku 14-25 lat, głównie uczniów gimnazjum, liceum i studentów z Istebnej i okolic. Zespół jest członkiem CIOFF – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń, Festiwali i Sztuki Ludowej.

powrót do opisu ...

                               
 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011