LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

JUGNU BHANGRA GROUP (INDIE)

Przedstawiamy: Tradycyjny PENDŻABSKI TANIEC BHANGRA, Północno-zachodnie INDIE

Indyjscy tancerze, muzycy oraz śpiewacy pochodzą z dwóch grup Bhangra działających w Wielkiej Brytanii: JUGNU BHANGRA GROUP, która została założona 45 lat temu w Gravesend, w hrabstwie Kent oraz VP BHANGRA GROUP z Ilford w London. Wykonują one tańce z Pendżabu.

·         ‘Punjab’ lub ‘Panjab’ składa się z dwóch słów: ‘Panj’ oznaczającego ‘pięć’ oraz ‘Ab’ oznaczającego ‘rzeka’. Pięć rzek spływa z gór Himalajskich tworząc ogromną równinę, na której świetnie rosną rośliny uprawne. Państwo jest znane jako ‘Spichlerz Indii’. 

·         Bhangra to taniec pierwotnie wykonywany przez farmerów w celu uczczenia dobrych zbiorów. Jest on wykonywany na festiwalach i weselach. Taniec zawiera indywidualne i grupowe akrobacje aby wstrząsnąć widownią.

·         Bhangra jest tańczony w akompaniamencie wielkich bębnów w kształcie beczki zwane “dhol”. Śpiewacy dodają pewności siebie tancerzom za pomocą swego rodzaju pendżabskiej muzyki rapowej. Jest ona mieszanką pieśni religijnych i zachęcania do skakania wyżej.

·         Zobaczycie, że wchodząc na scenę tancerze dotykają parkietu oraz bębna. Okazują w ten sposób szacunek oraz składają modlitwę aby perkusista utrzymywał jednostajny rytm oraz aby scena ich nie zraniła. Tancerze tańczą boso więc muszą być ostrożni.

·         Ich kostiumy są piękne i barwne.

Członkowie naszej grupy są wnukami i wnuczkami robotników zaproszonych z Indii w celu odbudowy zniszczonej wojną Wielkiej Brytanii w późnych latach pięćdziesiątych. Jugnu Bhangra Group posiada własne studio taneczne oraz minibusa.

Jugnu liczy ledwie stu członków, 60 chłopców 40 dziewcząt. Większość mieści się w grupie wiekowej od pięciu do dwudziestu pięciu lat. Jugnu jest otwarta na członków wyznających każdą wiarę – większość to Sikhowie, lecz jest również kilku Muzułmanów oraz Chrześcijan. Również organizujemy zajęcia z fitnessu Bhangra dla kobiet w każdym wieku.

Jugnu występowało na festiwalach w całej Wschodniej i Zachodniej Europie, Środkowym Wchodzie, USA i w Indiach. Występowali na mistrzostwach świata piłki nożnej w Paryżu i w Mistrzostwach Europejskich w Rotterdam. Brytyjska Królowa Elżbieta zaprosiła grupę aby zatańczyła w Opactwie Westminsterskim, w Londynie oraz dwukrotnie wystąpiła dla Księcia Charlesa

VP to skrót od ‘Virsa Punjab’, czyli ‘kultura Pendżabu’. Grupa VP Bhangra została utworzona 15 lat temu i jest przewodzona przez profesjonalnych instruktorów tańca oraz gry na bębnach ‘dohl’. Ich Akademia znajduje się w okolicach Parku Olimpijskiego we Wschodnim Londynie. VP została zaproszona aby wystąpić podczas wspaniałej ceremonii zamknięcia Londyńskich Igrzysk Olimpijskich w 2012. Regularnie goszczą w brytyjskiej telewizji.

  

Zapraszamy na występ – VP oraz Jugnu Bhangra Group reprezentujących Indie.

powrót do opisu ...

                                                                                       
 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011