LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

W sobotę 13 czerwca 2015 roku odbył się rajd Odjazdowy Bibliotekarz. Organizatorami spotkania były Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach, Stowarzyszenie LekTURa i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach.

Rajd odbył się dla rowerzystów z Chojnic na trasie Chojnice –Męcikał, a dla rowerzystów z Brus na trasie Brusy – Męcikał. Wszyscy uczestnicy spotkali się na mostku w Męcikale, a potem trwały zabawy integracyjne na polu biwakowym na tzw. cyplu. Z Chojnic jechało ok 40 osób, a z Brus 66.

Chojniczanie spotkali się o godz. 9.00 przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej natomiast mieszkańcy Brus i okolic spotkali się o godz 10.00 przed Centrum Kultury i Biblioteki. Każdy z uczestników otrzymał szprychówki, wodę Odjazdówkę, naklejki na bluzkę i chorągiewkę z logo ogólnopolskiej akcji Odjazdowy Bibliotekarz. Po dekoracji rowerów, uczestników w Brusach przywitała Anna Orlikowska i pokrótce omówiła regulamin rajdu, natomiast w Chojnicach uczestników przywitała dyrektor MBP Anna Lipińska, a prezes Stowarzyszenia LekTURa Weronika Sadowska omówiła regulamin rajdu i zasady bezpieczeństwa. Wtedy pomarańczowi rowerzyści, bo pomarańczowy jest kolorem rajdu, ruszyli w trasę.

Ulicami Brus poprzez miejscowości Czyczkowy, Wielkie Chełmy i Czernicy prowadził policyjny radiowóz oraz ekipa Ochotniczej Straży Pożarnej w Brusach z p. Markiem Janikowskim na czele. Rajd Kaszubską Marszrutą wszystkim się bardzo podobał. W sobotę było bardzo ciepło, więc rowerzyści robili postoje na łyk wody Odjazdówki. Był to także czas na pamiątkowe zdjęcia i rozmowy. Ścieżka prowadziła dalej pięknymi terenami, miejscami przez las, dający odrobinę cienia.

Trasa rajdu liczyła ok. 15 km. Uczestnicy planowo, o godz. 11.30, dojechali do mostku w Męcikale, gdzie czekali na nich już uczestnicy z Chojnic. Do mety na cyplu wszyscy dotarli trochę zmęczeni, głodni, lecz uśmiechnięci. A tam już czekał na nich poczęstunek – pyszny chleb ze smalcem i ogórkiem, równie smaczna drożdżówka, kiełbaski z grilla oraz kawa, herbata i woda odjazdówka. Kiełbaski piekł członek Dyskusyjnego Klub Książki w Brusach Ryszard Iwanczenko, któremu dzielnie pomagali chojniccy rowerzyści. Było także ognisko. Urokliwe miejsce zachęcało do odpoczynku, a najmłodsi korzystali z okazji do kąpieli w Brdzie. Atrakcją był przejazd odjazdową bryczką, którą powoził Edward Januszewski - mieszkaniec Męcikała.

Chętni mogli wziąć udział w konkursach integracyjnych. Dwie kilkuosobowe grupy – jedna z Chojnic, a druga z Brus, tworzyły plakaty zapraszające na Odjazdowego Bibliotekarza 2016. Do dyspozycji mieli kredki, farbki, krepy, klej… Powstały piękne plakaty, a ich autorzy otrzymali upominki. Dużo emocji wywołało przeciąganie liny. W kategorii dorosłych Chojnice kontra Brusy wygrały Brusy. W kategorii młodszych uczestników grupy były mieszane, gdyż reprezentacja Chojnic nie miała tak licznej dziecięcej drużyny. Młodszym spodobała się zabawa w kalambury. W konkursie na najbardziej pomarańczowego rowerzystę wśród dzieci było tak dużo pretendentów do zwycięstwa, że wszyscy zostali nagrodzeni. Wśród dorosłych wygrał najbardziej pomarańczowy Janusz Kaszubowski z Chojnic, a drugie miejsce zdobył Arkadiusz Stasiak z Chojnic. Nagrody dla najstarszych uczestników rajdu otrzymali: Urszula Bruska z Brus, Barbara Piotrowska z Brus i Zygmunt Cieślik z Chojnic, a dla najmłodszych: Mateusz Błaszkowski z Brus, który ma rok i 2 miesiące oraz trzyletni Amelia Brunka i Jasiu Stasiek, także z Brus.

Zorganizowany został także konkurs na hasło rajdu. Zadanie nie było łatwe – w haśle musiały się znaleźć słowa: bibliotekarz, Brusy, Chojnice i rower. Nagrodzone zostały następujące hasła:
„Bibliotekarz, choć nie lekarz, na rowerze szybko jedzie, książki z Chojnic do Brus wiezie i poczyta w Męcikale przy grillu i obiedzie.” – hasło w imieniu Amelii Brunki z Brus wymyśliła mama Daria Brunka;
„Bibliotekarz na Was czeka, z Brus do Chojnic. Bierz rower i nie zwlekaj, bo odjazdowa książka zbliża człowieka.” – hasło ułożyła Daria Brunka z Brus;
„Chojnice i Brusy na rower wsiadają, w połowie drogi się spotykają. Odjazdowy Bibliotekarz nie pozwoli czekać.” – hasło ułożył Krzysztof Hamerski z Chojnic.
Wyróżnione zostało hasło Weroniki Wesołowskiej z Chojnic: „Chojnice i Brusy to jedna rodzina. Każdy do biblioteki rowerem pogina!”.

Wspólna zabawa trwała do godz. 15.00. Część rowerzystów wcześniej pojechała do domów, a ci, którzy pozostali do końca po pożegnaniu i grupowej fotografii ruszyli z powrotem do Chojnic lub do Brus.

Organizatorzy Odjazdowego Bibliotekarza – Stowarzyszenie LekTURa, Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach i Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach – dziękują uczestnikom za udział w rajdzie, a także sponsorom i osobom, które pomogły w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy. Już za rok spotkamy się po raz kolejny na Odjazdowym Bibliotekarzu!

Dziękujemy serdecznie:

 

Ochotniczej Straży Pożarnej w Brusach

Policji w Brusach i Chojnicach

Gminie Brusy

Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Brusach

Firmie Kowalstwo Artystyczne Zbigniew Felski

Masarni Gierszewscy w Brusach

Warsztatowi Terapii Zajęciowej w Brusach

PKP Polskim Liniom Kolejowym S.A. w Gdyni

Edwardowi Januszewskiemu

Ryszardowi Iwanczenko


Więcej zdjęć na Facebooku CKiB w Brusach, zobacz...

 

 

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011