LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

Od wielu lat w Brusach Jagliach obok domu Józefa Chełmowskiego, przy rzeźbie jego autorstwa, odbywają się nabożeństwa majowe ku czci Maryi. 26 maja to doskonała okazja aby w Dniu Matki, kiedy myśli każdego z nas biegną do domu rodzinnego, zorganizować spotkanie właśnie z tej okazji. W tym roku Centrum Kultury i Biblioteki oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brusach podjęły się połączenia w/w uroczystości, dodatkowo ubarwiając je elementami kaszubskimi.

26 maja w Chacie Kaszubskiej zorganizowano spotkanie poprzedzone udziałem w nabożeństwie majowym przy figurze Matki Bożej w Brusach Jagliach. Po wspólnych modlitwach i pieśniach maryjnych, zebrani udali się do Chaty Kaszubskiej, w której odbyła się inscenizacja w wykonaniu uczniów klas V i VI ze Szkoły Podstawowej w Brusach, uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego pod kierunkiem Haliny Sumionki – inicjatorki i autorki scenariusza. Motywem przewodnim były tradycyjne relacje rodzinne przy oprawie muzycznej Mirosława Stoltmanna i Danuty Miszczyk. W wierszach i piosence oddano cześć  mamie, tacie, dziadkom.

Następnie odbył się występ w oparciu o piękną twórczość Anny Łajming z domu Trzebiatowskiej. Uczniowie wcielali się w postaci sprzed wielu lat, pokazali ich problemy i radości dnia codziennego. Przywołali klimat wspólnych wieczornych spotkań i rozmów w gronie rodziny i sąsiadów. Przypominali dawne zajęcia i nazwy prostych domowych sprzętów. Uczestnicy spotkania mogli powrócić myślami do dawnych czasów i zapewne u niejednego widza ożyły wspomnienia z dzieciństwa.

Widownia, wśród której byli także członkowie rodzin uczniów, wielkimi brawami nagrodziła grę młodych aktorów.

Foto i tekst: Halina Sumionka i CKiB

Więcej zdjęć na Facebooku CKiB w Brusach, zobacz...

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011