LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

6 maja 2015 roku minęło 10 lat od uroczystego otwarcia Chaty Kaszubskiej w Brusach-Jagliach. Uroczysty jubileusz uatrakcyjniła kapela kaszubska oraz ubogaciła swym tańcem i śpiewem grupa Gwiżdże z Kaszubskiego Zespołu Folklorystycznego działająca przy Centrum Kultury i Biblioteki.


Na uroczystości gościliśmy zastępcę Burmistrza Brus Krzysztofa Gierszewskiego, przewodniczącą Rady Miejskiej Beatę Zblewską, radnych, sołtysów i przedstawicieli stowarzyszeń z gminy Brusy, dyrektorów szkół i przedszkoli oraz dzieci wraz z nauczycielami języka kaszubskiego ze szkół podstawowych w Męcikale, Wielkich Chełmach i Brusach. Po przywitaniu gości, zebranym przedstawiono prezentację ilustrującą historię powstania i dotychczasowej działalności Chaty. W krótkim wystąpieniu zastępca Burmistrza Brus powiedział o najbliższych planach oraz złożył życzenia z okazji jubileuszu.

Anna Orlikowska dyrektor CKiB

Krzysztof Gradowski

Kolejnym punktem spotkania było zwiedzanie Chaty. Na parterze uczestnicy mogli zobaczyć pomieszczenie przeznaczone pamięci postaci naszego lokalnego artysty Józefa Chełmowskiego. Pomieszczenie to  zdobi para kaszubska witająca wszystkich wchodzących do Chaty. Kolejnym pomieszczeniem jest tzw. „pańska izba”, gdzie zebrano stare meble i obrazy z gminy Brusy. Dodatkową atrakcją jest wystawa starych zegarów z kolekcji Henryka Cuppy z Brus. Na piętrze Chaty można zobaczyć wystawę fotograficzną przedstawiającą historię Chaty od 2005 roku.  


Na uroczystości 10-lecia nie zabrakło kaszubskiego jadła, które spożywano przy dźwiękach zespołu akordeonowego z Centrum Kultury i Biblioteki oraz folderu informującego o działalności Chaty.

KZF "Gwiżdże"

Więcej zdjęć na facebooku CKiB w Brusach, zobacz...

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011