LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

Sobotnie popołudnie w Centrum Kultury i Biblioteki stało się dla smakoszy kaszubskich tradycji nie lada gratką. W Brusach gościliśmy dwie niezwykle osoby Panią Annę Balcerzak autorkę książki kulinarnej „Potrawy stare i współczesne na każdą okazję” oraz Pana Mirosława Ugowskiego autora książki „Baśka kaszubska gra karciana” i pasjonata gry w Baśkę.

Spotkanie rozpoczęło się przywitaniem gości i promocją kulinarnej książki Pani Balcerzak. Pani Anna swoją opowieść zaczęła od krótkiej, ale bardzo ciekawej historii ze swojego życia. Autorka pochodzi z  Brzeźna Szlacheckiego. Jej życie było przepełnione pasmem licznych, ciężkich chorób. Niezwykła jest jej historia pokonywania choroby po latach uciążliwej i dramatycznej walki z rakiem. W swoją opowieść wkładała liczne wspomnienia z domu, kiedy mama często powtarzała jej aby nigdy nie zapomniała … jak jesteś biedna, pamiętaj, że są zawsze biedniejsi od ciebie, pomagaj innym…


Zebrani mogli dowiedzieć się jak będąc na emeryturze, jest zajętą osobą a to właśnie dzięki wydaniu książki. Obecnie często zapraszana jest do udziału komisjach jury oceniających kaszubskie potrawy.

Pani Ania opowiadała o przepisach jakie zamieszczone są w książce, o tym, że potrawy wywodzą się z Kaszub a szczególnie z Gochów, jej rodzinnych stron. Treść książki to zapis wieloletnich doświadczeń autorki jakie nabywała od mamy czy babci. Zawsze potrafiła dobrze upiec czy ugotować i ten talent wykorzystywano podczas różnych uroczystości rodzinnych, a później gminnych i powiatowych. Był czas, gdy Pani Ania wyjechała na 3 miesiące do pracy jako kucharka w niemieckiej restauracji. Czas z 3 miesięcy wydłużył się do 10 lat.

Autorka polecała potrawy z dziczyzny czy sosy, ale również zaoferowała zebranym chleb świętego Franciszka, którego się nie kroi tylko łamie. 

Przed konsumpcją specjałów Pani Anny Balcerzak, uczestnicy  jednak mieli okazję posłuchać drugiego honorowego gościa spotkania. Był nim Pan Mirosław Ugowski, który przybliżył wszystkim jak doszło do powstania książki. Opowiedział o pasji swojego życia, jaką jest Baśka – kaszubska gra w karty. Przybliżył historię gier karcianych na Kaszubach, a następnie krótko omówił zasady gry. 

Po omówieniu książek uczestnicy spotkania mogli podejść do autorów i uzyskać wpisy do książek a następnie skosztowali potraw przygotowanych przez Panią Annę Balcerzak. Następnie organizatorzy zaprosili chętnych na warsztaty gry w Baśkę. Pan Mirosław i jego żona Pani Bożena uczyli zainteresowanych zasad gry w Baśkę. 


 

 

 


 

Foto: UM w Brusach

 

 

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011