LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

W niedzielę 25 stycznia w Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach odbyła się promocja wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima po kaszubsku połączona z przedstawieniem Tuwim na stacji i Brusy oraz wystawą i kiermaszem wydawnictw kaszubskich.

Promocja rozpoczęła się przedstawieniem Tuwim na stacji Brusy w wykonaniu członków Teatru Obrzędu Ludowego „Zaboracy” pod kierunkiem Danuty Miszczyk. Każdy uczestnik, który przyszedł na salę widowiskową Centrum Kultury i Biblioteki otrzymał bilet wstępu PKP ze stacji Brusy do stacji Tuwimowo. Interpretacja wierszy znanych pisarzy dla dzieci spotkała się z miłym przyjęciem i gromkimi brawami dla artystów.

Akcja przedstawienia rozgrywała się na stacji Brusy, na którą co chwilę przychodzili nowi pasażerowie aby udać się pociągiem do Tuwimowa. Niestety co chwilę pracownik stacji ogłaszał przez megafon, że pociąg z Brus do Tuwimowa jest opóźniony. Wykorzystując bogactwo wierszy Juliana Tuwima, Teatr Obrzędu Ludowego przedstawił w zabawny sposób m.in. Zosię SamosięTańcowały dwa MichałyPan Hilary czy Lokomotywę. Scenariusz i konsultacje teatralne przygotowała Pani Milka Baran-Szymańska, natomiast scenografię przygotowała Irena Peplińska. W postacie poszczególnych bohaterów wierszy wcieliły się dzieci: Estera i Adrian Kacalak, Kamil Kłosiński, Magdalena i Szymon Cupa, Julia Grzelak oraz Marcin i Szymon Kroplewscy. Wśród gości, którzy przybyli na przedstawienie byli przedstawicie ze Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego z Brzeźna Szlacheckiego, Chojnic i Konarzyn oraz nauczyciele języka kaszubskiego ze szkół w gminie Brusy.

Następnie uczestnicy spotkania wysłuchali pana Tomasza Fopka, który czytał uczestnikom fragmenty wierszy oraz opowiedział o warsztacie tłumaczenia wierszy polskich autorów. Brzechwa dzieciom (Brzechwa dzecomato pierwsze tłumaczenie wierszy Jana Brzechwy na język kaszubski. Następnie do Pana Fopka dołączył Tomasz Żmuda Trzebiatowski z Wydawnictwa Oskar, który opowiedział o premierowym tłumaczeniu wierszy Brzechwy na język śląski Brzechwa dlo dziecek, którego dokonał pisarz, dziennikarz i historyk Marek Szołtysek. Na koniec panowie wspólnie czytali utwory Brzechwy: Kaczka dziwaczkaNa straganieEntliczek pentliczekNa wyspach Bergamutach czy Pomidor, zarówno po kaszubsku jak i po śląsku.

Spotkanie skończyło się zwiedzaniem wystawy plastycznej i zdjęć z  realizacji projektu „Teatr twórców ludowych - polskie bajki po kaszubsku”. Następnie uczestnicy mogli zakupić wydawnictwa regionalne i zdobyć autograf pana Tomasza Fopka.

__________________________________________________________________________________

Tomasz Fopka to poeta, kompozytor i animator kultury. Ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Gdańsku (1999). W l. 1999-2000 był opiekunem muzycznym zespołu „Stolem" w Chwaszczynie, od 2000 dyryguje luzińskim chórem „Lutnia", koncentrującym się na wykonawstwie muzyki kaszubskiej. W 2013 roku ukazała się w jego tłumaczenia kaszubska wersja wierszy Juliana Tuwima. 
Marek Szołtysek to pisarz, dziennikarz, historyk, autor książek związanych z kulturą i kuchnią śląską. Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od wielu lat mieszka w Rybniku, gdzie pracuje jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie. W TVS prowadził program S2 Śląsk, był także autorem felietonów w audycji Szołtysek na Fest w Radiu Fest. Współpracował m.in. z Dziennikiem Zachodnim i Echem Miasta. W 2013 roku ukazała się w jego tłumaczenia śląska wersja wierszy Juliana Tuwima.

Przedstawienie Tuwim na stacji Brusy w wykonaniu Teatru Obrzędu Ludowego "Zaboracy"

Tomasz Fopka tłumacz wierszy Tuwima i Brzechwy na język kaszubski

Wystawa plastyczna i fotograficzna wykonana podczas realizacji projektu "Teatr twórców ludowych - polskie bajki po kaszubsku"

Kiermasz książek kaszubskich wydawnictwa OSKAR


Więcej zdjęć na Facebooku CKiB w Brusach - tutaj.

 

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011