LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

  16.05.2011 "Podaj dalej"- szkolenie bibliotekarzy zorganizowane w ramach PRB w bibliotece w Czersku

 

16 maja 2011 roku w bibliotece w Czersku odbyło się pierwsze spotkanie warsztatowe z cyklu zaplanowanych spotkań Biblioteki Wiodącej z Bibliotekami Partnerskimi. Tematem spotkania były „Zmiany w bibliotekach po przystąpieniu do Programu Rozwoju Bibliotek”. Cykl spotkań realizowany jest w ramach Mikrograntu „Podaj dalej” przyznanego bruskiej bibliotece przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

 

„Podaj dalej” to mikrogranty (w wysokości do 1000 złotych), dzięki którym Biblioteki Wiodące mogą zorganizować cykl spotkań (co najmniej 4, w tym jedno wirtualne) z Bibliotekami Partnerskimi, w celu wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą i pomysłami.

 

MBP w Brusach jest Biblioteką Wiodącą w I rundzie PRB. Uczestnictwo w ogólnopolskim Programie Rozwoju Bibliotek przyczyniło się do poszerzenia wiedzy i umiejętności oraz praktycznego wykorzystania pozyskanych wiadomości w pracy bibliotekarskiej. Zgodnie z ideą programu chcemy tą wiedzą i zdobytym doświadczeniem podzielić się z naszymi kolegami i temu właśnie służą owe szkolenia. Poprzez te szkolenia chcemy zintegrować lokalne środowisko bibliotekarskie i wykorzystać w codziennej praktyce ciekawe pomysły realizowane przez zaprzyjaźnione biblioteki.

 

W spotkaniu w dniu 16 maja uczestniczyli pracownicy bibliotek głównych i filii, którzy do tej pory nie uczestniczyli aktywnie w PRB. Bibliotekami partnerskimi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brusach są:

  • Gminna Biblioteka Publiczna w Polnicy, powiat człuchowski
  • Biblioteka Gminna w Trzebielinie, powiat bytowski
  • Ośrodek Kultury, Biblioteka w Czersku.

Szkolenie obejmowało następujące zagadnienia:
• Informacja o zmianach w bibliotekach od momentu przystąpienia do PRB,
• Dzielenie się pomysłami realizowanymi w bibliotekach,

• Marka mojej biblioteki – nowe kierunki działalności biblioteki


Przedmiotem spotkania była prezentacja zdjęć ze szkoleń, w których uczestniczyliśmy, wspomnienia i dzielenie się spostrzeżeniami na temat uczestnictwa w PRB. Podczas warsztatu uczestnicy opracowali informacje o działaniach w swoich bibliotekach, które będą wykorzystane w prezentacji multimedialnej przedstawionej na konferencji w Gdańsku w dniu 25 maja br.
„Biblioteka – miejsce aktywne”. Prezentacja będzie dotyczyła współpracy prowadzonej przez Bibliotekę Wiodącą w Brusach.

Bibliotekarze rozmawiali o źródłach zdobywania funduszy do bibliotek na przykładzie biblioteki w Brusach i możliwości uzyskania wsparcia niefinansowego do placówek. Jesteśmy dumni z faktu, iż najnowszy numer ogólnopolskiego czasopisma bibliotekarskiego Poradnik Bibliotekarza zamieścił artykuł poświęcony bibliotece w Brusach pt. „Pozyskiwanie pozabudżetowych źródeł do biblioteki na przykładzie MBP w Brusach”.

Uczestnicy szkolenia zastanawiali się ponadto, co to jest marka biblioteki i czemu służy oraz w jaki sposób może się przydać w działaniu. Wypracowano pomysły rozwijanie dalszej współpracy między bibliotekami.

Majowe spotkanie było także okazją do świętowania Dnia Bibliotekarza przy poczęstunku przygotowanym przez bibliotekarki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brusach.


Kolejne szkolenie odbędzie się w czerwcu tym razem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brusach. Uczestnikami spotkania będą również pracownicy  Miejskiej Biblioteki Publicznej z Człuchowa wraz ze swoimi Bibliotekami Partnerskimi.

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011