LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

  06.05.201 "Młodzież po kaszubsku" u Józefa Chełmowskiego

W piątek 6 maja młodzież z Brus i Leśna w ramach projektu „Młodzież po kaszubsku” wyruszyła na wycieczkę rowerową do Brus Jaglii aby odwiedzić artystę ludowego Józefa Chełmowskiego. 

Uczestnicy pytali o twórczość, inspiracje, symbolikę w rzeźbach i obrazach artysty. Na wielu pracach zamieszczone były różne sentencje ułożone przez artystę, np. „Wieczność jest stale obecna w czasie”. Na drzwiach do szopy prowadzącej do kilku pomieszczeń z różnymi pracami i przedmiotami gromadzonymi przez Pana Józefa był taki oto wpis pośród kwiatów i wici roślinnych: „Kimkolwiek jesteś jeśli chcesz ocenić chwałę tego miejsca podziwiaj nie złoto nie cenę lecz mistrzowskie dzieło”. Często  odpowiadając na pytania Pan Józef mówił: „tego nie powiem, to tajemnica, nie wszystko można wiedzieć…”

Józef Chełmowski to jeden z najbardziej znanych mieszkańców naszej gminy i całej Ziemi Zaborskiej. Pan Józef zaprosił uczestników również do swojego tajemniczego ogrodu pełnego uli, z których każdy przedstawia coś innego. Dowiedzieliśmy się, ze najstarszy ul ma ponad 40 lat!   

Na zakończenie wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej a żegnając nas Pan Józef dał nam kartkę ze swoimi pieczątkami i sentencją: „Nie znać historii to być zawsze dzieckiem”.

Żywa lekcja historii w zaczarowanym świecie Pana Józefa jest czymś co zostaje w pamięci na bardzo, bardzo długo…

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011