LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

Występ Purtków - najmłodszych wychowanków pani Katarzyny Kamrowskiej z CKiB im. Jana Karnowskiego w Brusach, otworzył czterodniowe zmagania artystyczne na bruskiej scenie folklorystycznej. Po najmłodszych zaprezentowały się kolejno następujące zespoły: Dziotci, Gwiżdże i KZF Krebane z Brus, Estrada Regionalna Równica z Ustronia, Ludowa Nuta z Kanady, Tikves z Macedonii oraz Zespół Folklorystyczny z Tajwanu.

 

Przez kilka godzin na stadionie w Brusach publiczność mogła doświadczyć niezwykłego międzykulturowego dialogu spotęgowanego zróżnicowaną muzyczno-ruchową ekspresją każdego z prezentujących się zespołów. Po dawce naszego rodzimego folkloru w wykonaniu dzieci z Brus, młodzież z KZF Krebane zaskoczyła wszystkich pięknym wykonaniem suity rzeszowskiej.

W odpowiedzi Estrada Regionalna z Ustronia zaprezentowała nie tylko tańce góralskie, ale również kaszubską pieśń „Jem jo rebok”, której wykonanie zachwyciło wszystkich. Był to bardzo miły ukłon gości z Południa w stronę naszych Kaszub. Poza niezwykle ciekawą i ekspresyjną choreografią, zespół wyróżnił się wysokim poziomem muzycznym. Uwagę zwróciły piękne harmonizacje chóralne wszystkich pieśni ludowych.

Po występie Równicy na scenie pojawił się polonijny zespół z Kanady. Nasi rodacy z drugiego końca świata promieniowali radością i rozgrzali wszystkich skocznymi aranżacjami kaszubskich pieśni. Ponadto bruska publiczność miała okazję poznać kanadyjską wersję polki – trudniejszą od tej oryginalnej.

Po Kanadzie przyszedł czas na Macedonię, która zafundowała wszystkim potężną dawkę wspaniałego bałkańskiego folkloru. Kilkadziesiąt tancerek i tancerzy zaprezentowało kilka układów choreograficznych do pięknej muzyki w wykonaniu kilkuosobowej kapeli. 


Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru (a być może całego festiwalu), okazał się Zespół Folklorystyczny z Tajwanu. Publiczność nagrodziła gości z Dalekiego Wschodu owacją na stojąco! Kilkudziesięcioosobowa grupa młodych dziewcząt zaprezentowała aż sześć kilkunastominutowych układów choreograficznych, zróżnicowanych pod względem stroju i tańca. Publiczność miała problem, na czym skupić większą uwagę: czy na niesamowitych efektach wizualnych, stworzonych przez piękne kolorowe stroje, czy na umiejętności tancerek będących na pograniczu gimnastyki artystycznej i akrobatyki. Uwagę słuchaczy zwrócił również zespół muzyczny, który zaprezentował kilka pięknych utworów z wykorzystaniem ludowych instrumentów (m.in. chińskiej lutni oraz dwustrunowych chińskich skrzypiec).


Pierwszy dzień „Kaszubskich Spotkań z Folklorem Świata” należał do bardzo udanych.

Więcej na: https://www.facebook.com/pages/Mi%C4%99dzynarodowy-Festiwal-Folkloru-Kaszubskie-Spotkania-z-Folklorem-%C5%9Awiata/324384771029986?fref=ts

 

 

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011