LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

Gośćmi tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata” będą zespoły z Macedonii, Bułgarii, Niemiec, Tajwanu i Brazylii. Ponadto na scenie zaprezentują się Kaszubi z Kanady, polonijna grupa z Białorusi oraz góralski zespół z Ustronia. Nie zabraknie też rodzimych grup z naszego regionu. Wystąpią m.in.: Kaszuby z Wiela i Karsina, Gwiżdże i Dzôtczi z Brus, Kościerzyna z Kościerzyny i wiele innych.

Polonijny Folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca „Karolinka” z Brześcia

Zespół powstał w 1991 roku z inicjatywy entuzjastów Polskiej kultury i folkloru, małżeństwa Walentyny i Jana Trzeciaków, absolwentów Studium Instruktorów Polonijnych Zespołów Artystycznych w Lublinie. W zespole ćwiczą nie tylko ci, którzy chlubią się Polskim rodowodem, ale także przedstawiciele innych narodowości, zauroczonych Polską muzyką, tańcem oraz śpiewem. W repertuarze zespołu znajdują się: folklor regionów Polski oraz Polesia i Podlasia, a także tańce narodowe. „Karolinka” prezentowała je w salach koncertowych, na ulicach miast, przed kamerami telewizji, na festiwalach krajowych, międzynarodowych i światowych, m.in. w Nowym Sączu, Lublinie, Włodawie, Warszawie, Białej Podlaskiej, Siedlcach, Raciborzu, Krakowie, Elblągu, Chojnicach, a także kilkakrotnie w Brusach. Ponadto występowali na Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie, Światowym Festiwalu Polonijnych zespołów w Rzeszowie, a także w Iwoniczu Zdroju, Niemczech, na Ukrainie, Kanadzie (Toronto) i wielu innych miejscach. Zespół „Karolinka” stawia na profesjonalizm i autentyczność w wykonaniu. Działa pod patronatem Konsulatu Generalnego RP.

„Ludowa Nuta” z Kanady 

"Ludowa Nuta” to polsko-kanadyjnki zespół z Hamilton, który kultywuje tradycje polskiej muzyki ludowej.  Jego założycielem i dyrektorem artystycznym jest Sławomir Dudalski. Grupa stawia na autentyczność i tradycję, dlatego śpiewa w języku regionalnym i występuje w oryginalnych strojach ludowych. Chórowi akompaniuje kapela grająca na unikalnych instrumentach ludowych, takich jak trambita, gajdy, cymbały i różnych instrumentach z trzciny: góra, róg, dudy, fletnia, importowanych z Polski.

Założona w 2005 roku "Ludowa Nuta" składa się z pierwszej, drugiej i trzeciej generacji Kanadyjczyków z różnych środowisk, którzy są dumni ze swojego dziedzictwa kulturowego, którym dzielą się z innymi.  Chór liczy łącznie 45 członków.  "Ludowa Nuta" koncertuje w różnych miejscach począwszy od Kanady po nasze polskie Kaszuby.

Zespół Folklorystyczny “Dilianka” z Bułgarii

 “Dilianka” pochodzi z Plovdivu w Bułgarii. Grupa została założona 22 lata temu w 1992 roku. Zespół zrzesza osoby w różnym wieku, od 4 lat do 35. Repertuar grupy zawiera śpiew i taniec pochodzące z najgłębiej zakorzenionych w folklorze regionów Bułgarii. „Dilianka” jak dotąd uczestniczyła w wielu bułgarskich i zagranicznych festiwalach. Najwspanialsze regionalne tańce prezentowała między innymi na Cyprze, w Turcji, Belgii, Francji, Węgrach, Danii, we Włoszech, Polsce i wielu innych zakątkach świata.

Kapela „Vechtekrainer” z Niemiec

Kapela „Vechtekrainer” powstała w 1980 roku. Założycielem grupy pochodzącej z Nordhorn w Niemczech jest Hermann Hilderink. Kapela gra na żywo regionalną muzykę północnych regionów Niemiec, choć austriacki repertuar również nie jest im obcy. Zespół tworzy sześć osób: Bianka, Hermann, Franz-Jozef, Berni, Harry i Klemens. Na festiwalu Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata „Vechtekrainer” wystąpi w składzie męskim. Kapela bawi publiczność śpiewem i grą na klarnecie, akordeonie, gitarze, trąbce i innych instrumentach.

Zespół Folklorystyczny z Tajwanu

Grupa z Tajwanu jest najmłodszą, bo powstałą w 2007 roku grupą występującą na tegorocznym festiwalu „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata”. 39-osobowy zespół tworzą wszechstronnie uzdolnieni muzycy i tancerze w wieku od 12 do 22 lat. Pierwszą międzynarodową trasę koncertową grupa odbyła we Włoszech w 2008 roku. Dotąd występowali między innymi w festiwalach w Portugalii i Hiszpanii (2009), Belgii (2010), Francji (2011), Szwajcarii (2012) i USA (2013).

 

CTG Pioneiros do Centro Oeste z Brazylii

Składający się z młodych tancerzy zespół prezentuje tradycyjne tańce południowej Brazylii, szczególnie z Rio Grande do Sul. Jak dotąd grupa prezentowała się na różnorodnych festiwalach, zdobywając przy tym wiele cennych nagród. Zespół może pochwalić się tytułem mistrza Brazylii w tańcach „gaucho” w kategorii młodzieżowej.  Przez swój taniec, kostiumy i muzykę grupa przedstawia całemu światu typowy folklor “gaucho” i jego historię, opowiadającą o walce o wolność i kulturę mieszkańców południowej Brazylii.

 

Zespół Folklorystyczny „Tikves” z Macedonii

Grupa działa przy centrum kultury ''Ivan Mazov-Klime'' w Kavadarci, w Macedonii. Zespół istnieje od 1953 roku I posiada łącznie około 150 aktywnych członków. Tancerze występują w tradycyjnych strojach ludowych, a przygrywająca im kapela gra wyłącznie na regionalnych instrumentach: bębnie zwanym tapan, klarnecie, na kavalu, zurli, harmonijkach i gitarze. „Tikves” widziano dotąd na festiwalach m.in. w Turcji, Słowenii, Rumunii, Serbii, Niemczech, Chorwacji, na Węgrzech, w Bułgarii, Bośni i Hercegowinie, Monte Negro, Grecji i oczywiście w Polsce.

 

Estrada Regionalna „Równica” z Ustronia

Estrada Regionalna „Równica” powstała w listopadzie 1995 roku przy Szkole Podstawowej nr 1 w Ustroniu. Choreografem i kierownikiem artystycznym zespołu jest Renata Ciszewska. Grupa liczy około 40 dzieci tańczących i śpiewajacych. „Równica” koncertowała kilkaset razy w kraju i za granicą m. in. w Czechach, Niemczech, Hiszpanii, Grecji, na Węgrzech, na Słowacji we Włoszech i w Portugalii. Corocznie uatrakcyjnia wiele imprez kulturalnych. Oryginalny repertuar grupy powstał w oparciu o rzadko śpiewane pieśni i tańce regionu Ziemi Cieszyńkiej, utwory poetyckie, a także kolędy, pastorałki i pieśni religijne. Profesjonalne, a równocześnie żywiołowe występy zespołu urzekają perfekcyjną choreografią i reżyserią oraz mistrzowskim wykonaniem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011