LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

Z inicjatywy Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach, w związku z rozpoczynającym się „Tygodniem Bibliotek”, we wtorek 6 maja 2014 r. o godzinie 1100 i 1200  aktorzy z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa zagrali dwa seanse spektaklu teatralnego pt. „Tajemnica zaginionych liter”. Teatrzyk skierowany był do dzieci z grup przedszkolnych i klas I-III z terenu miasta i gminy Brusy. Przedstawienie miało na celu uwrażliwienie dzieci na potrzebę czytania i wiedzy, która za tym idzie. Bajka przybliżyła dzieciom sposób funkcjonowania biblioteki, pokazała, że książki mają duszę oraz zachęciła najmłodszych do czytania. Baśniowe postaci, atrakcyjna fabuła i zaskakujące zwroty akcji pobudzały ciekawość młodego widza i angażowały do aktywnego uczestniczenia w spektaklu.

Pewnego dnia okazuje się, że z książek w bibliotece zniknęły wszystkie litery. Bibliotekarka  załamana tym faktem prosi o pomoc detektywa. Podejrzewa, że ktoś litery ukradł. Detektywa poznajemy jako miłośnika książek, który już niejedną książkę wybawił z opresji. Kiedy rozpoczyna śledztwo, trop prowadzi do osoby, która liter używa i ich potrzebuje. Tak spotyka Artystkę. Litery są jej potrzebne do zapisywania pomysłów, do poznawania nowych tekstów. Artystka przekonuje Detektywa, że litery zapisane w notatkach są jej własnością, ale próbuje pomóc dzieląc się z Detektywem wierszem o abecadle, którego akurat uczyła się do najnowszej roli. Ślad prowadzi dalej i gdy Detektyw jest już pewien, że znalazł winnego następuje całkowity zwrot akcji i ku zaskoczeniu wszystkich okazuje się, że liter nikt nie porwał, lecz odeszły z biblioteki same. Dlaczego? Królowa Liter – Literatura odpowiedziała na to pytanie.

Uczestnikami widowiska byli uczniowie ze szkół podstawowych w: Leśnie, Przymuszewie, Lubni, Czapiewicach i Brusach oraz przedszkolaki z Przedszkola nr 1 i Przedszkola Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Brusach. Razem w obu spektaklach uczestniczyło 479 dzieci.

Przedstawienie podobało się dzieciom na co wskazuje ich zaangażowanie i aktywny udział w przedstawieniu, ich uśmiech na twarzy, zaciekawienie podczas oglądania oraz ciekawe odpowiedzi na pytania zadawane przez aktorów.

Organizatorzy dziękują Dyrekcji, kadrze oraz uczniom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brusach za udostępnienie sali gimnastycznej oraz pomoc w przygotowaniach do spektaklu. Podziękowanie za pomoc w organizacji kierujemy także do uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Brusach.


 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011