LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

Obchody Kanonizacji Jana Pawła II w Brusach

W całej Polsce uroczyście włączono się w Obchody Kanonizacji Jana Pawła II. Obchody w Brusach zorganizowane przez Parafię Rzymsko-katolicką p.w. Wszystkich Świętych, Gminę Brusy i Centrum Kultury i Biblioteki, rozpoczęły się już w sobotę, 26 kwietnia br. O godzinie 15.00 liczne delegacje oraz mieszkańcy zgromadzili się przy pomniku papieża na placu przy kościele, gdzie złożono kwiaty. Modlitwę o wstawiennictwo Jana Pawła II poprowadził ksiądz proboszcz Mirosław Klawikowski.


Kolejnym etapem obchodów był Rajd Papieski. Odbywa się on co roku. Tym razem w hołdzie Janowi Pawłowi II ulicami Brus przejechało ponad 40 rajdowców z Ekipy „4x4”. Do wspólnej akcji przyłączyli się także motocykliści.


Głównym elementem obchodów był Koncert Papieski „Nie bójcie się być świętymi”. Z programem artystycznym poświęconym kanonizacji papieża Polaka wystąpiły dzieci i młodzież ucząca się w Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach. Wśród gości zasiedli burmistrz Brus Witold Ossowski, przewodnicząca Rady Gminy Beata Zblewska, radni gminy i powiatu, ksiądz prałat Zdzisław Wirwicki, ksiądz kanonik Jerzy Zygmuntowski, ks. Andrzej Dombrowski, siostry zakonne, delegacje, przedstawiciele stowarzyszeń oraz tłumnie zgromadzona publiczność.


Koncert rozpoczął się patriotycznie, Polonezem Wojciecha Kilara wykonanym przez Annę Rodzeń. Do pieśni Barka, wykonanej przez Arkadiusza Peplińskiego niezwykle wzruszająco zatańczyli Paulina Gromowska i Dawid Stanisławski. Dzięki interpretacji Kapeli Krëbane, oraz grup „Krëbane” i „Gwiżdże” wszyscy wspomnieniami przenieśli się do pobytu Ojca Świętego na kaszubskiej ziemi. Zespół zaśpiewał Barkę w języku kaszubskim. Duże znaczenie w koncercie miała muzyka góralska – niezwykle bliska Karolowi Wojtyle. Brawurowo wykonane przez Krëbane Tańce spiskie zrobiły olbrzymie wrażenie na zgromadzonych, a pieśń Góralu, czy Ci nie żal wzruszyła wielu.

Paulina Gromowska i Dawid Stanisławski

KZF "Krebane"

Druga część koncertu należała do wokalistów z zespołów  „Dźwięczne Nutki”, „Młodzieżowy Zespół Muzyczny” oraz „Staccato”. Wykonali oni szereg utworów nawiązujących do osoby papieża, począwszy od „proroczego” utworu Juliusza Słowackiego Pośród niesnasek Pan Bóg uderza w ogromny dzwon, poprzez poezję Karola Wojtyły, po młodzieżowe utwory. Pieśń lednicka Nie bój się wypłyń na głębie została dodatkowo wzbogacona o piękną choreografię, w wykonaniu solistek tańca współczesnego, Oliwię Cysewską oraz Martę Szczęsną. Swój wkład w muzyczne spotkanie z Ojcem Świętym mieli także gitarzyści, którzy wykonali Jesteśmy piękni.

"Staccato"


Zgromadzeni mieli także okazję, by wysłuchać utworów literackich. Podczas koncertu zostały bowiem zaprezentowane wiersze ze zbioru Janiny Głomskiej Szukałem Was : Przesłanie Papieża oraz Jan Paweł II na Ziemi Zaborskiej.

Finałem koncertu były dwie pieśni: Taki mały, taki duży może świętym być, oraz Abba Ojcze, wykonane wspólnie przez wszystkich występujących, a także zaproszonych na scenę gości. Koncert został przygotowany przez instruktorów pod kierunkiem Anny Stoltmann.


Ponadto w Centrum można było podziwiać dwie wystawy: fotograficzną „Mieszkańcy gminy z Papieżem” oraz wystawę rodzinnych prac plastycznych „Jan Paweł II przyjaciel dzieci i nie tylko…” Druga z nich została przygotowana przez Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Brusach.


Dzięki zaangażowaniu hodowców gołębi z naszego regionu: Edmunda Szultki, Zbigniewa Szultki, Franciszka Koltra, Stefana Lipskiego, Michała Studzińskiego, Jana Tecy oraz Eugeniusza Orlikowskiego mieszkańcy, zgromadzeni po koncercie na placu przed Urzędem Miejskim mogli podziwiać loty gołębi pocztowych.


Obchody Kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII w Brusach zakończyły się w niedzielę 27 kwietnia, odsłonięciem pamiątkowej tablicy przy pomniku papieża – Polaka, uroczystą Mszą św. oraz koncertem zespołu wokalno-instrumentalnego „Na Cały Głos” z Pelplina pod kierunkiem ks. Zbigniewa Gełdona.

 

Centrum Kultury i Biblioteki składa serdecznie podziękowania za pomoc:

Ekipie „4x4”, hodowcom gołębi, KZF Krëbane, Zgromadzeniu Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego oraz mieszkańcom, którzy użyczyli swoich zdjęć na wystawę.


 

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011