LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

Wielkanoc to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijaństwa obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Święto to wyróżnia niezwykle barwna obrzędowość. Podczas wielokulturowego spotkania w Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach przypomniano zarówno kulturowe dziedzictwo Kaszub, jak i obrzędy i tradycje Wielkanocy w innych krajach.

Spotkanie Wielkanoc wielu kultur zorganizowano w ramach projektu „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur”. Głównymi gośćmi były osoby innych narodowości mieszkające w gminie Brusy. Spotkanie rozpoczęło się czytaniem fragmentu Męki Pańskiej z Pisma Świętego w różnych językach.

Następnie Teatr Obrzędu Ludowego „Zaboracy” przybliżył uczestnikom obrzęd najwspanialszych w szeregu rocznych, zwyczajów na Kaszubach – Świąt Wielkiej Nocy (Jastrë).  Była mowa o licznych zwyczajach poprzedzających te  święta, m. in. o Poście, Wielkim Tygodniu, zwyczajach związanych z obrzędami kościelnymi: o Niedzieli Palmowej, Rezurekcji czy Śniadaniu Wielkanocnym i potrawach oraz o święceniu ,,palm", tj. gałązek wierzbowych z baziami. Dużo uśmiechu na twarzach uczestników wywołał tzw. "dyngus", po kaszubsku „dëgowanje”. Chłopcy z „Zaboraków” mieli przygotowane gałązki jałowca i zaczęli biegać po sali i smagać dziewczyny.

Następnym punktem spotkania było podsumowanie konkursu na Palmę Wielkanocną. Na konkurs wpłynęło wiele prac. Jury w 4 kategoriach wiekowych przyznało:

w kategorii I (uczniowie szkoły podstawowej klasy I – III)

I miejsce – Julii Grzelak z Teatru Obrzędu Ludowego „Zaboracy”; II miejsce – Monice Zakrzewskiej ze Szkoły Podstawowej w Kosobudach; III miejsce – Amelii Jankowskiejze Szkoły Podstawowej w Wielkich Chełmach – filia Rolbik; Wyróżnienie – Tomaszowi Trawickiemu  ze Szkoły Podstawowej w Lubni, oraz Agacie Kuehn ze Szkoły Podstawowej Wielkich Chełmach – filia Rolbik


W  kategorii II (uczniowie szkoły podstawowej klasy IV – VI)

I miejsce – Natalii Plata  ze Szkoły Podstawowej w Lubni; II miejsce – Julii Zakrzewskiej
ze Szkoły Podstawowej w Kosobudach;
III miejsce – Pawłowi Jankowskiemu ze Szkoły Podstawowej w Lubni


W kategorii III (uczniowie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych)

WyróżnienieKacprowi Rozek z Gimnazjum w Lubni


oraz w kategorii IV

I miejsce – Irenie Peplińskiej z Brus; II miejsce – Wandzie Kiżewskiej z Czyczków.


Ostatni i najważniejszy punkt imprezy rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem piosenki „Hej Kaszuby” w różnych językach, który zaintonowała Marta Miszczyk.

Najważniejszym punktem imprezy było pokazanie, jak wygląda obrzęd Wielkanocy w innych kulturach: Białorusi, Niemczech, Ukrainie, Stanach Zjednoczonych i Włoszech. Obrzęd ten zaprezentowali przedstawiciele różnych narodowości mieszkający w gminie Brusy. Każdy z gości opowiedział jak wyglądają obrzędy Wielkanocy w jego kraju. Ciekawe wspomnienia przedstawiali po kolei: Pani Natalia Vacoluk z Ukrainy, Państwo Urszula i Rodolfo Perugin z Włoch, Siostra Maria Haroqhawik z Białorusi oraz Pan Horst Lerchenfeld. W imieniu Pani Blanche Krbechek o Wielkanocy w Stanach Zjednoczonych opowiedział Pan Stanisław Frymark. Goście mieli przygotowane potrawy, które goszczą na stołach podczas tych świąt. Każdy z uczestników mógł spróbować i otrzymać przepisy na: Wieniec z Frankfurtu i Grilowane kotlety jagnięce z sosem tzatziki; amerykańskie czekoladowe ciasteczka owsiane; Pizzę Formagio; Bułkę białoruską czy tort wątróbkowy. Każda potrawa była inna i każda fascynowała swoim smakiem i wyglądem.

Na sali widowiskowej nie zabrakło wystawy prac wielkanocnych wykonanych przez  uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Brusach.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego aby spotkanie nabrało niezwykłego charakteru. Dziękujemy mieszkańcom za udział, mediom za zainteresowanie oraz sponsorowi imprez naszej placówki - Zakładowi Zagospodarowania Odpadów Nowy Dwór Sp. z.o.o.


 

 

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011