LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

W piątek 28 marca w czytelni Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach odbyła się promocja najnowszej powieści Artura Jabłońskiego pt. „Namerkôny”.

W spotkaniu autorowi towarzyszyli Karol Rhode, członek Rady Języka Kaszubskiego i redaktor książki oraz Grzegorz Schramke, kaszubski pisarz, poeta i publicysta.

Spotkanie dostarczyło uczestnikom wielu informacji związanych z warsztatem pisarskim autora. „Namerkôny” (Naznaczony) to pierwsza od wielu lat powieść napisana w języku kaszubskim. Powieść zajęła III miejsce w Konkursie Literatury Kaszubskiej w kategorii proza na XIV Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina 2013. Jest to opowieść o wolności, ludzkich wyborach i potrzebie autoidentyfikacji. To wreszcie książka ukazująca wątki autobiograficzne, w której niemal każdy ma szansę odnaleźć również siebie samego.

Akcja książki „Namerkôny” toczy się pomiędzy latami 60. dwudziestego stulecia a rokiem 60. dwudziestego pierwszego wieku. W powieści autor ukazuje dzieje pewnej wielopokoleniowej rodziny z Jastarni. W książce są poruszone zarówno wątki, które niegdyś przeżył sam autor, co widział, co było dla niego ważne, ale także o tym, co może się jeszcze kiedyś wydarzyć.

Na temat tłumaczenia dużo wypowiadał się Pan Karol Rodhe, który powiedział, że książka napisana jest w belockim (północnym) dialekcie języka kaszubskiego, tym samym, w którym pisał również Jan Drzeżdżon.  

Na zakończenie uczestnicy spotkania mogli zakupić książkę i oczywiście otrzymać dedykację od samego autora. Spotkanie skończyło się po prawie 3 godzinnej dyskusji na tematy związane nie tylko z książką „Namerkôny” ale także z językiem i dialektem kaszubskim, mniejszością kaszubską w Kanadzie i in.

Pan Karol Rodhe zaprosił mieszkańców Brus na Hokejowy weekend na Kaszubach w dniach 5 i 6 kwietnia 2014 r. w Hali Olivia w Gdańsku. Kaszubska reprezentacja hokejowa, w której zagrają również Kaszubi z Kanady zmierzy się z trójmiejskimi drużynami. Zostanie rozegrany miniturniej sportowy hokeja na lodzie. Hokeiści zagrają aby upamiętnić zmarłego w zeszłym roku działacza kaszubskiego Daniela Czapiewskiego. Wstęp bezpłatny!

Bilety/ zaproszenia dostępne są w bibliotece w Brusach.

Dziękujemy sponsorowi imprez naszej placówki - Zakładowi Zagospodarowania Odpadów Nowy Dwór Sp. z.o.o.

 

powrót do opisu ...

                                                       
 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011