LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB


HISTORIA
Filia Biblioteczna w Męcikale


    Biblioteka w Męcikale została założona 1 stycznia 1957 roku jako Biblioteka Gromadzka i mieściła się w domu Elżbiety Gierszewskiej. Pierwszym jej kierownikiem został dyrektor szkoły podstawowej w Męcikale, a funkcję tę pełnił przez pięć miesięcy. Z powodu przeniesienia do innej pracy kierownictwo biblioteki objął 1 czerwca 1957 roku emerytowany nauczyciel Bolesław Gierszewski. W 1957 roku biblioteka posiadała księgozbiór liczący 850 woluminów, a liczba zarejestrowanych czytelników wynosiła 41. Do 1965 roku czterokrotnie wzrosła liczba korzystających z usług biblioteki i wynosiła 176 czytelników.

   
W czerwcu 1973 roku polepszyły się warunki lokalowe biblioteki, ponieważ została ona przeniesiona do większego pomieszczenia w domu prywatnym przy ulicy Pocztowej 4. Lokal był  wówczas najmniejszą placówką filialną, liczącą 23 m². Księgozbiór biblioteki na koniec 2003 roku liczył 9449 egzemplarzy, a liczba czytelników wynosiła 168 osób. Przez wiele lat placówka obsługiwała sezonowy punkt biblioteczny przy Ośrodku Marynarki Wojennej w Czernicy. Od 2002 roku punkt ten już nie korzysta ze zbiorów filii.

    Od 9 czerwca 2005 roku zmieniły się warunki lokalowe biblioteki ponieważ została ona przeniesiona do budynku po starej poczcie przy ulicy Bruskiej 3 i miała do dyspozycji lokal o powierzchni 67 m2. W styczniu 2007 uroczyście obchodzono 50-lecie filii bibliotecznej w Męcikale. W 2009 W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przyznano środki na realizację zadania pn. „Remont budynku biblioteki w Męcikale z poszerzeniem oferty o czytelnię z pracownią komputerową oraz punktem informacji turystycznej”. W bibliotece przeprowadzono remont. W budynku wymieniono instalacje cieplne i elektryczne. Został on również poddany termomodernizacji łącznie ze zmianą pokrycia dachowego. W wyniku tej inwestycji w obiekcie swoją siedzibę znalazły lokalne stowarzyszenia: Ochotnicza Straż Pożarna, Wiejski Klub Sportowy, Stowarzyszenie Promujmy Męcikał oraz Stowarzyszenie Miłośników Gryfa Pomorskiego „Cis” a  biblioteka zyskała nowoczesną salę komputerową oraz otwarto  punkt informacji turystycznej. Dzięki uzyskanym środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Infrastruktura Bibliotek" wyposażono bibliotekę w nowe regały, biurka i urządzenia sanitarne.


Biblioteką kierowali:

•    Malinowski - 1957

•    Bolesław Gierszewski - 1957-1968

•    Elżbieta Gierszewska - 1968-1989

•    Gabriela Sobolewska - 1989 – 2013

•    Kamila Breska - 2010 – do chwili obecnej


Obecnie na cele biblioteczne placówka zajmuje pomieszczenia o łącznej powierzchni 129 m2. Na koniec 2010 roku w bibliotece przeprowadzono 51 imprez kulturalnych oraz zarejestrowano 157 czytelników, którzy wypożyczyli 3017 książek.

 

...............................................................................................................


Biblioteka Aktualności

REGULAMIN
Filia Biblioteki w Męcikale

- REGULAMIN wypożyczania książekBiblioteka w Męcikale

- REGULAMIN czytelniCzytelnia w Męcikale

 

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011