LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

KOMPUTER POLUBIŁ SENIORA
Imprezy

 

 

 

  Zakończenie kursu Komputer Polubił Seniora .

 Akademia Orange dla biblioteki w Brusach

Po raz kolejny w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brusach zorganizowano kurs komputerowy dla seniorów. Tym razem możliwe to było dzięki dofinansowaniu z Fundacji Orange. Specjalnie przygotowany program przewidywał naukę obsługi komputera od podstaw. Celem kursu było to, aby osoby, które wcześniej nie miały kontaktu z komputerem, by po takim szkoleniu potrafiły sprawnie się nim posługiwać. Uczestnicy zajęć w bibliotece przez 2 miesiące dwa razy w tygodniu zapoznawali się z działaniem programów do edycji tekstu oraz obsługą poczty elektronicznej i Internetu.

Kursy były prowadzone w bibliotece w Brusach i w Filii bibliotecznej w Męcikale. Łącznie uczestniczyło w nich 16 osób. Uczestnicy zajęć komputerowych wyrazili pozytywną opinię o kursie. Najistotniejsze dla nich jest przede wszystkim to, że teraz mają możliwość taniego i szybkiego kontaktu z rodziną, która pracuje i układa sobie życie za granicą, a dzięki umiejętnościom korzystania z poczty elektronicznej i różnego rodzaju komunikatorów można być cały czas w kontakcie z najbliższymi. Większość uczestników chciałoby kontynuować naukę i poszerzać wiadomości z zakresu poznawania możliwości jakie niesie Internet.

Pomimo trzeciej już edycji kursu komputerowego w bibliotece w Brusach, przez cały czas jest duże zainteresowanie tego typu szkoleniami przez osoby, które już zakończyły swoją karierę zawodową, bądź jeszcze pracują.

I edycja - 2010 X-XI (7 osób – Infrastruktura bibliotek)

II edycja – 2011 I – V (15 osób – Aktywna biblioteka „Komputer polubił seniora”)

III edycja – 2011 X-XI  (16 osób – Program „Akademia Orange dla bibliotek”)

Bibliotekarze w Brusach mają nadzieję, że taka inicjatywa jak organizowanie kursów komputerowych spotka się z dużym zainteresowaniem i zmobilizuje wiele osób do wznowienia swojej aktywności i chęci korzystania z nowości technologicznych jakie dziś są na wyciągnięcie ręki.

 

 

Seniorzy znowu w akcji.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brusach trwają zajęcia komputerowe dla seniorów. Szkolenie dofinansowane jest z Fundacji Orange w ramach programu „Akademia Orange dla bibliotek”. Spotkania odbywają się w dwóch grupach, w środy i piątki w godzinach od 16.30 do 18.30. Dotychczas na zajęciach uczestnicy zapoznali się z budową klawiatury oraz funkcjami klawiszy klawiatury. Poznali także budowę komputera. Kolejne spotkania będą skupione na omawianiu podstawowych funkcji w edytorze tekstu Microsoft Word oraz na ćwiczeniach w tym programie. Seniorzy z wielkim zapałem i zainteresowaniem  uczęszczają na zajęcia i już po kilku spotkaniach widać efekty pracy uczestników warsztatów.

 

 

Piknikowy Bal Seniorów

 Miejska Biblioteka Publiczna w Brusach wspólnie z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddziałem w Brusach i Chojnicach w sobotę, 28 maja 2011 r. zapewnili uczestnikom kursu komputerowego oraz członkom i sympatykom Związku  wspólną zabawę na Półwyspie w Męcikale. Przybyłych uczestników powitali: Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – Anna Orlikowska oraz Prezesi PZERiI Teresa Breska i Ryszard Siuda.

Spotkanie było podsumowaniem projektu „Komputer polubił seniora”, na który biblioteka w Brusach otrzymała dofinansowanie z Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności w Programie Rozwoju Bibliotek.

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

W spotkaniu uczestniczyli seniorzy z Brus i Chojnic oraz uczestnicy kursu komputerowego, który był organizowany w bibliotece od stycznia do maja 2011 r. Wspólna biesiada była doskonałą okazją do wesołej zabawy.

Gościem honorowym spotkania był Burmistrz Brus Witold Ossowski, który pomimo licznych swoich zajęć przybył by razem z seniorami miło spędzić czas. Burmistrz przywitał uczestników Pikniku oraz wyraził zadowolenie z wciąż rozwijającej się aktywności seniorów i z udziału biblioteki w Brusach w ogólnopolskim Programie Rozwoju Bibliotek, którego celem było wzmocnienie potencjału bibliotek w małych miejscowościach i na wsi.

Do tańca przygrywał zespół „Lido”, który zapewnił wspaniałą oprawę muzyczną pikniku bawiąc gości. Piknik rozpoczęły gry sprawnościowe. Przeciągano linę, ścigano się w workach, rzucano laczkiem w dal oraz tańczono z balonikami. Walka była wyrównana, co świadczy o doskonałej kondycji seniorów. Następnie uczestnicy spotkania bawili się wspólnie przy muzyce tańcząc i śpiewając biesiadne piosenki. Uśmiechu i poczucia humoru może pozazdrościć im wielu nastolatków. Obiad spożyty w cieniu drzew dodał ochoty do dalszej zabawy. Każdy korzystał ze świeżego powietrza i zacienionych ławek. Pieczone kiełbaski, tort lodowy, grochówka i drożdżówka wzmocniły siły i przedłużyły spotkanie do godzin popołudniowych. Podczas spotkania organizatorzy zapewnili uczestnikom liczne atrakcje. Można było przejechać się wozem lub bryczką konną.

Dzięki dofinansowaniu w Programie Rozwoju Bibliotek oraz wspaniałej współpracy biblioteki i Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów możliwe było zorganizowanie atrakcyjnego spotkania dla ok. 120 seniorów i zapewnienie odpowiednich warunków do rekreacji i rywalizacji sportowej. Następne spotkanie już we wrześniu z okazji „Pożegnania Lata i Powitania Złotej Jesieni przez seniorów”.

 

 

 

 

 Zakończenie kursu komputerowego

W środę 11 maja 2011 r. o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brusach odbyło się zakończenie kursu komputerowego dla seniorów w ramach projektu ,,Komputer polubił seniora’’ oraz uroczyste uhonorowanie najlepszych czytelników za rok 2010.

              

               Kurs komputerowy zorganizowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w  Brusach był dofinansowany z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.  Szkolenie było bezpłatne i skierowane dla osób rozpoczynających przygodę z komputerem. Seniorzy od stycznia do maja zdobywali umiejętności w zakresie podstawowej obsługi komputera. Zapoznali się z praktycznym wykorzystaniem edytorów tekstu WORD, wstawianiem zdjęć do tekstu oraz ich obróbką. Ponadto potrafią za pomocą przeglądarek internetowych wyszukać niezbędne informacje oraz obsługiwać pocztę elektroniczną, korzystać z portali społecznościowych i komunikatorów GG i Skype.

 

               Jednym z głównych założeń popołudniowego spotkania z najlepszymi czytelnikami biblioteki w Brusach jest popularyzowanie czytelnictwa w naszym środowisku, zainteresowanie użytkowników biblioteki dobrą książką oraz zachęcenie do częstszego odwiedzania biblioteki w Brusach i jej filii w Leśnie, Małych Chełmach i Męcikale.

               W ustaleniu rankingu brano pod uwagę ilość wypożyczonych książek w roku

ubiegłym. Nagrodzono osiem osób. Oto laureaci wśród dorosłych:

1.            Danuta Lepak             – 225 przeczytanych książek,

2.            Grażyna Kurs             – 219 przeczytanych książek

3.            Krystyna Lubińska     – 133 przeczytanych książek.

Wśród dzieci:

1.Weronika i Kasia Kosikowskie      – 100 przeczytanych

2. Zuzanna Spierewka          – 99 przeczytanych książek,

3. Patrycja i Dawid  Paurowscy           – 97 przeczytanych książek

              

               Najlepsi Czytelnicy otrzymali z rąk Burmistrza Brus Witolda Ossowskiego i przewodniczącej Rady Miejskiej Beaty Zblewskiej pamiątkowe statuetki oraz drobne upominki. Natomiast absolwentom kursu komputerowego gratulacje w postaci certyfikatu i drobnych upominków złożył Burmistrz Brus Witold Ossowski i Pan Marek Warnke.

 

               Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Uczestnicy kursu wymieniali się wrażeniami ze spotkań, w których uczestniczyli przez ponad cztery miesiące. Natomiast najlepsi czytelnicy nie ukrywali wzruszenia i zaskoczenia nominacją. 

 

 

 

 

 Czwarte spotkanie integracyjne  seniorów

 

W środę 27 kwietnia 2011 roku odbyło się  kolejne spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki, które miało niecodzienny charakter. Klubowiczki spotkały się z uczestnikami kursu komputerowego dla seniorów, prowadzącego w bibliotece w ramach projektu ,,Komputer polubił seniora”.

Spotkanie było ciekawą formą wymiany doświadczeń. Uczestnicy kursu namawiali klubowiczów do rozpoczęcia edukacji z komputerem, natomiast klubowicze namawiali seniorów do przychodzenia na spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Dominowały rozmowy o książkach oraz dzielono się wrażeniami z kursu. Miła atmosfera, ciepła kawa i smaczne ciasto umiliły te wspólne chwile. Wielu seniorów zachęciła namowa na przeczytanie omawianej przez klubowiczów książki Markusa Zusak „Złodziejka książek”.

 

 

 

   Trzecie spotkanie integracyjne seniorów w projekcie „Komputer polubił seniora”

 

W ciepłym nastroju, przy ciastkach i kawie spotkali się Seniorzy na integracyjnym spotkaniu w Bibliotece. Spotkanie odbyło się w środę 30 marca o godzinie 17.00 i było trzecim z kolei spotkaniem, które miało na celu integrację osób z dwóch grup uczestniczących w kursie komputerowym w ramach projektu „Komputer polubił seniora”.
Seniorzy w gminie Brusy szukają atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego, co wynika z szerokiej działalności prowadzonej przez bruski oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Na spotkaniu omówiono organizowanie okolicznościowych wieczorów w bibliotece oraz wszystko co związane jest ze szkoleniem w zakresie obsługi komputera. Panie miały dużo do powiedzenia na temat prowadzonych zajęć, wymieniały się informacjami i odczuciami jakie towarzyszą im podczas co tygodniowych spotkań. Wieczór upłynął w miłej i bardzo serdecznej atmosferze.

 

 

 

   Biblioteka w Brusach przyjazna seniorom…

 W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brusach 24 lutego br. odbyło się już drugie spotkanie integracyjne seniorów z gminy Brusy w ramach programu Aktywna Biblioteka w projekcie Komputer polubił seniora. Spotkania są jedną z części projektu. Oprócz wspólnych spotkań prowadzony jest kurs komputerowy, w którym uczestniczy 15 osób. Biblioteka w Brusach na ten cel otrzymała dofinansowanie z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Fundacji Billa i Melindy Gates. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń.

 

Integracyjny Wieczorek zgromadził w bibliotece 35 seniorów z naszej gminy, uczestników kursu komputerowego obecnie realizowanego w naszej placówce oraz członków bruskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Niezwykle przemiła atmosfera, uśmiechy, łzy szczęścia i oklaski towarzyszyły uczestnikom  przy wspólnej zabawie, która trwała do godziny 19.00. Te chwile pozostaną na długo w pamięci uczestników, tym bardziej, że większość z nich deklarowała chęć dalszych wspólnych spotkań w bibliotece.

 

 

 

Spotkanie organizacyjne kursu komputerowego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 "Komputer to świetna sprawa"

...taką opinią seniorzy z Brus zakończyli kurs komputerowy, który zorganizowała dla nich Miejska Biblioteka Publiczna w Brusach.
Spotkania w bibliotece pn. Internet Trzeciego Wieku rozpoczęły się w październiku i trwały do końca 2010 roku. Utworzono jedną grupę, do której zapisały się panie – mieszkanki gminy Brusy z następujących miejscowości: Brus, Męcikała i Małego Gliśna. Zajęcia prowadzili pracownicy biblioteki w Brusach. 
Organizacja kursu była możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Infrastruktura Bibliotek. To dzięki udziałowi biblioteki w tym programie udało się zdobyć środki finansowe na remont Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brusach oraz zakup m.in. 7 biurek do komputerów dla użytkowników i podwieszanego ekranu.
Zajęcia komputerowe cieszyły się sporym zainteresowaniem. Uczestniczki zdobyły umiejętności w zakresie podstawowej obsługi komputera. Kurs ten był prowadzony bezpłatnie, a skierowany był dla osób, które rozpoczynają przygodę z komputerem.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W związku z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców gminy Brusy kursem komputerowym, który trwał od października do grudnia pracownicy biblioteki pozyskali dofinansowanie na kontynuację dalszych zajęć z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach programu „Aktywna Biblioteka”.

21 stycznia odbyło się spotkanie organizacyjne kursu komputerowego dla seniorów pn. „Komputer polubił seniora”. Zajęcia prowadzi pan Marek Warnke nauczyciel informatyki w Gimnazjum w Brusach. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, spotkania będą się odbywać w środy w godzinach od 16 do 18. Kurs zakończy się w maju 2011 r. Grupy liczą po 7 osób ze względu na ilość stanowisk komputerowych dla użytkowników w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brusach.
Podczas szkolenia uczestnicy zapoznają się z podstawami interfejsu w systemie Windows; podstawowymi funkcjami w edytorze tekstu; Internetem od podstaw; z zakładaniem i obsługą poczty e-mail, GG i Skype; portalami społecznościowymi oraz zapisywaniem i archiwizacją danych.

Informujemy mieszkańców gminy Brusy, że nie ma już miejsc aby uczestniczyć w kursie komputerowym. Jeśli będzie taka potrzeba pracownicy biblioteki będą rozważać możliwość rozpoczęcia nowego kursu komputerowego dla seniorów w przyszłości.

 

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Brusach wspólnie z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddziałem w Brusach i Chojnicach w sobotę, 28 maja 2011 r. zapewnili uczestnikom kursu komputerowego oraz członkom i sympatykom Związku  wspólną zabawę na Półwyspie w Męcikale. Przybyłych uczestników powitali: Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – Anna Orlikowska oraz Prezesi PZERiI Teresa Breska i Ryszard Siuda.

Spotkanie było podsumowaniem projektu „Komputer polubił seniora”, na który biblioteka w Brusach otrzymała dofinansowanie z Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności w Programie Rozwoju Bibliotek.

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

W spotkaniu uczestniczyli seniorzy z Brus i Chojnic oraz uczestnicy kursu komputerowego, który był organizowany w bibliotece od stycznia do maja 2011 r. Wspólna biesiada była doskonałą okazją do wesołej zabawy.

Gościem honorowym spotkania był Burmistrz Brus Witold Ossowski, który pomimo licznych swoich zajęć przybył by razem z seniorami miło spędzić czas. Burmistrz przywitał uczestników Pikniku oraz wyraził zadowolenie z wciąż rozwijającej się aktywności seniorów i z udziału biblioteki w Brusach w ogólnopolskim Programie Rozwoju Bibliotek, którego celem było wzmocnienie potencjału bibliotek w małych miejscowościach i na wsi.

Do tańca przygrywał zespół „Lido”, który zapewnił wspaniałą oprawę muzyczną pikniku bawiąc gości. Piknik rozpoczęły gry sprawnościowe. Przeciągano linę, ścigano się w workach, rzucano laczkiem w dal oraz tańczono z balonikami. Walka była wyrównana, co świadczy o doskonałej kondycji seniorów. Następnie uczestnicy spotkania bawili się wspólnie przy muzyce tańcząc i śpiewając biesiadne piosenki. Uśmiechu i poczucia humoru może pozazdrościć im wielu nastolatków. Obiad spożyty w cieniu drzew dodał ochoty do dalszej zabawy. Każdy korzystał ze świeżego powietrza i zacienionych ławek. Pieczone kiełbaski, tort lodowy, grochówka i drożdżówka wzmocniły siły i przedłużyły spotkanie do godzin popołudniowych. Podczas spotkania organizatorzy zapewnili uczestnikom liczne atrakcje. Można było przejechać się wozem lub bryczką konną.

Dzięki dofinansowaniu w Programie Rozwoju Bibliotek oraz wspaniałej współpracy biblioteki i Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów możliwe było zorganizowanie atrakcyjnego spotkania dla ok. 120 seniorów i zapewnienie odpowiednich warunków do rekreacji i rywalizacji sportowej. Następne spotkanie już we wrześniu z okazji „Pożegnania Lata i Powitania Złotej Jesieni przez seniorów”.

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011